Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Avustralya’da enflasyon beklentileri aştı

Avustralya’da 2021 yılı son çeyrek döneminde tüketici fiyatları piyasa tahminlerinin üzerinde artış gösterdi. Böylece 10 yıldan uzun bir süre sonra…

Avustralya’da enflasyon beklentileri aştı

Avustralya’da 2021 yılı son çeyrek döneminde tüketici fiyatları piyasa tahminlerinin üzerinde artış gösterdi. Böylece 10 yıldan uzun bir süre sonra ilk faiz artışı için sinyal gelmiş oldu.

Avustralya İstatistik Kurumundan yapılan açıklamaya göre, söz konusu dönemde tüketici fiyatları bir önceki döneme göre yüzde 1,3 arttı.
Piyasa beklentisi yüzde 1,0 artış olacağı yönündeydi.

Fiyatlar yıllık bazda da aynı oranda yüzde 3,5 artış gösterdi. Analistler yüzde 3,1 artış olacağı yönünde beklenti açıklamıştı.

Veriler, Avustralya Merkez Bankası’nın(RBA) bu yıl faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalacağına dair finansal piyasa beklentilerini güçlendirmeye yardımcı olacak. RBA, politika faizlerini 2024’e kadar değişmeden bırakılabileceği yönündeki sinyaller veriyordu.

RBA, en son 2020 yılı Kasım ayında faizi yukarı çekmişti.

Tüketici fiyatları medyan ortalaması dönemsel yüzde 0,9, yıllık yüzde 2,7 arttı. Piyasa tahmini dönemsel yüzde 0,7, yıllık yüzde 2,3 artış olacağı yönündeydi.

Büyük fiyat artışlarını ve düşüşlerini hariç tutan enflasyon ise dönemsel yüzde 1,0, yıllık yüzde 2,6 artış gösterdi. Bu 2014 yılı Haziran ayından bu yana görülen en yüksek seviye oldu. Piyasaların tahmini dönemsel yüzde 0,7, yıllık yüzde 2,4 artış olacağı şeklinde oluşmuştu.

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler