Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Alman iş dünyasının ekonomiye güveni Kasım’da beklentilerin üzerinde arttı

Alman iş dünyasının ekonomiye olan güveni Kasım ayında beklentilerin üzerinde arttı. Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9…

Alman iş dünyasının ekonomiye güveni Kasım’da beklentilerin üzerinde arttı

Alman iş dünyasının ekonomiye olan güveni Kasım ayında beklentilerin üzerinde arttı.

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9 bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği kasım ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı. Almanya’da iş dünyası beklentileri, bu kış enerji kıtlığı riskinin azalması ve Berlin’deki hükümetin hane halklarını ve işletmeleri artan maliyetlerden korumak için geniş kapsamlı önlemler hazırlamasıyla tarihsel olarak düşük seviyelerden yükseldi.

Ifo enstitüsü tarafından perşembe günü yayınlanan beklentilerin bir göstergesi, Ekim ayında revize edilen 75.9’dan 80’e yükselerek ikinci bir ay boyunca iyileşti. Bu, Bloomberg anketindeki 77 medyan beklenti tahmininden daha iyi.

Buna göre, ekimde revize olarak 84,5 puan olan Almanya’da sanayi ve ticarete ilişkin İş Ortamı Güven Endeksi, bu ay 86,3 puana yükselerek, artışını art arda ikinci aya taşıdı. Piyasa beklentisi ise endeksin 85 puana çıkması yönündeydi.

Alışılmadık derecede sıcak sonbahar havası ve neredeyse kapasiteye sahip gaz depolama tesisleri, Alman şirketlerinin önümüzdeki aylarda enerji kesintileriyle karşılaşma olasılığını azalttı. Aynı zamanda, Şansölye Olaf Scholz’un hükümeti, gaz ve elektriği sübvanse etmek için 50 milyar avrodan (51,6 milyar dolar) fazla harcamaya hazırlanıyor.

Ifo Başkanı Clemens Fuest yaptığı açıklamada, “Alman ekonomisindeki duyarlılık iyileşti. Şirketler mevcut işlerinden biraz daha az memnun olsalar da, önümüzdeki aylarla ilgili karamsarlık keskin bir şekilde azaldı. Durgunluk, birçok kişinin beklediğinden daha az şiddetli olabilir” dedi.

Bloomberg, Foreks

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler