Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD’li Tüketiciler Arasındaki Güven Dört Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

ABD tüketici güveni, Kasım ayında, kalıcı enflasyonun ve yükselen faiz oranlarının çifte darbesinin ortasında dört ayın en düşük seviyesine geriledi.…

ABD’li Tüketiciler Arasındaki Güven Dört Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

ABD tüketici güveni, Kasım ayında, kalıcı enflasyonun ve yükselen faiz oranlarının çifte darbesinin ortasında dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Salı günkü verilere göre, Conference Board’un endeksi Ekim ayında revize edilmiş 102.2 okumasından bu ay 100.2’ye geriledi. Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı bir anketteki medyan tahmin, 100,0’deydi.

Tüketicilerin altı aylık görünümünü yansıtan bir beklenti ölçüsü 75,4’e geriledi. Grubun mevcut koşullar göstergesi Nisan 2021’den bu yana en düşük seviye olan 137,4’e geriledi.

Konferans Kurulu’nun ekonomik göstergeler kıdemli direktörü Lynn Franco, “Enflasyon ve faiz artırımlarının kombinasyonu, 2023’ün başlarına kadar güven ve ekonomik büyüme için zorluklar yaratmaya devam edecek” dedi.

Bir nesildeki en yüksek enflasyon, birçok düşük gelirli Amerikalıyı kredi kartlarına ve tasarruflara yüklenmeye zorladı. Tüketiciler şimdiye kadar büyük ölçüde esnek olduklarını kanıtlamış olsalar da, daha yüksek borçlanma maliyetleri büyük alımlarını finanse etmeyi daha pahalı hale getiriyor.

Conference Board verileri, evler, motorlu taşıtlar ve büyük ev aletleri için satın alma planlarının ay boyunca azaldığını gösterdi.

Target Corp.’tan Nordstrom Inc.’e kadar perakendeciler, özellikle tatil sezonu için bir envanter bolluğunu temizlemek için sert indirimler açıkladılar. Ancak şu ana kadar alışveriş yapanlar, fiyatlar hala nispeten yüksek olduğu için bu kampanyalara akın etmediler. Yiyecek ve kira gibi temel ihtiyaçlara daha fazla para ayırmak, birçoğunun isteğe bağlı alımlar için çok az kaynak ayırmasına neden oldu.

Önümüzdeki 12 ay boyunca beklenen medyan enflasyon oranı, Franco’ya göre gıda ve benzin fiyatları nedeniyle Kasım ayında dört ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Federal Rezerv’in enflasyon hedefi için kullandığı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ve Ekim ayına ilişkin reel tüketici harcamaları verileri Perşembe günü açıklanacak.

Tüketiciler mevcut işgücü piyasası koşulları hakkında iyimser olsalar da, görünüm hakkında daha az iyimserler. İşlerin şu anda “bol” olduğunu söyleyen tüketicilerin payı %45,8’e yükseldi. Bununla birlikte, daha büyük bir grup önümüzdeki altı ay içinde daha az iş bekliyor.

Bloomberg

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.