Sosyal Medya

Döviz

Euro Bölgesi enflasyonunda yeni rekor

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Euro Bölgesi’nde, temmuzda yıllık enflasyonu enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle beklenen yüzde 8,7’nin üzerinde yüzde 8,9 olarak…

Euro Bölgesi enflasyonunda yeni rekor

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Euro Bölgesi’nde, temmuzda yıllık enflasyonu enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle beklenen yüzde 8,7’nin üzerinde yüzde 8,9 olarak açıkladı.  Bu rakam Euroya geçilmesinden bu yana kayıtlardaki en yüksek seviye. Euro Bölgesi’nde haziranda yıllık tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 8,6’ydı.

Euro Bölgesi’nde temmuz ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 39,7 ile enerjide gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 9,8 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 4,5 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 3,7 ile hizmetler izledi.

Enflasyon, temmuz ayında Almanya’da yüzde 8,5, İspanya’da yüzde 10,8, İtalya’da yüzde 8,4, Belçika’da yüzde 10,4, Yunanistan’da yüzde 11,5, Slovakya’da yüzde 12,8, Hollanda’da yüzde 11,6, Litvanya’da yüzde 20,8, Letonya’da yüzde 21 ve Estonya’da yüzde 22,7 seviyesinde ölçüldü.

Böylece Euro Bölgesi’nde temmuz ayında enflasyon, verilerin Eurostat tarafından toplandığı son 25 yıldan beri ölçülen en yüksek seviyesine ulaştı.

Geçen aylarda da zirve yapan enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefinin üzerinde seyrediyor. Geçen hafta 50 baz puan faiz artışı yapan ECB’nin sene sonuna kadar toplam 50 baz puan daha faiz artırması bekleniyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler