Sosyal Medya

Döviz

ABD enflasyonu 39 yılın zirvesinde. ABD-Rus gerginliğinde TL değer kazanıyor!

Dün Türk mali piyasaları günü, son işlem saatlerinde hızlanan alımların eşliğinde oldukça iyimser tamamladı. Günün büyük bir bölümünde 13,80 seviyelerinde…

ABD enflasyonu 39 yılın zirvesinde. ABD-Rus gerginliğinde TL değer kazanıyor!

Dün Türk mali piyasaları günü, son işlem saatlerinde hızlanan alımların eşliğinde oldukça iyimser tamamladı. Günün büyük bir bölümünde 13,80 seviyelerinde işlem gören USDTRY kuru, kapanışa doğru oldukça sert bir alım isteği ile 13,15 seviyesine kadar gerileyerek %5 değer kazandı!

Dün sabah bültenimizde de belirttiğimiz üzere, gerçek kişilere sunulan Kur Korumalı Mevduat ürününün tüzel kişileri de kapsayacak şekilde kapsamının genişletilmesi ve TL’ye dönüşte sağlanması beklenen kurumlar vergisi istisnasının TL alımlarını bir yere kadar desteklemesini beklediğimizi paylaşmıştık. Lakin, gün içerisinde TL’nin yatay bir tablo sergilemesi acaba yanlış mı düşündük diye bizi zorlarken, akşamüzeri, ABD’de açıklanan enflasyon verisi sonrası küresel piyasaların seyir topyekun değişti.

ABD manşet enflasyon her ne kadar son 39 yılın zirvesinde ve beklentilere paralel %7 seviyesinde sonuçlansa da (manşet %5,4), piyasalar enflasyon verisinin korkulan şekilde beklentiyi aşamamasının da getirdiği rahatlama ile derin bir nefes aldı. Enflasyon verisi sonrası ABD’de bu yıl Mart ayında kesin gözüyle bakılan faiz artırımının yıl genelinde 4 kez olabileceği de bizzat otoriteler tarafından dile getirilse de, ABD Doları’nın küresel bazda değer kaybettiğini ve doların sepet bazında değerini gösteren DXY endeksinin son 8 haftanın dibine gerilediğini görüyoruz!

Elbette, doların değer kaybetmesi ile, bültenlerimizde son dönemde yer verdiğimiz GBPUSD paritesi de 1,36 seviyesindeki direnç seviyesini iyice kırarak 1,3720 seviyesine varan bir yükseliş kaydetti. Sterlin cephesinde haftalık kapanışın 1,36 seviyesinin üzerinde olması ile ‘yolun açık olsun’ diyeceğiz. Benzer bir şekilde, dolar zayıflığı ile EURUSD paritesi de 1,1450 seviyesine kadar yükseldi. EURUSD ve GBPUSD’nin çizdikleri teknik görünüm, yukarı yönlü hareket isteğini çok açık bir şekilde gözler önüne seriyor (bakınız grafik).

Dönelim tekrar Türk mali piyasalarına. USDTRY kurunun ABD enflasyon verisi ve dolardaki küresel zayıflıktan etkilenmediğini kesinlikle söyleyemeyiz. Lakin, dün akşam üzeri TL’nin %5 değer kazancını başka haberlerin de tetiklediğini düşünüyoruz. Her ne kadar teyide muhtaç olsa da, Ukrayna ekseninde Rus-ABD görüşmelerinin sağlıklı bir zeminde yürümemesi sonrası ABD-Türkiye arasında uzun bir süredir esen soğuk rüzgarlarının yerini ılık bir esintiye terk edebileceği ve Türkiye’nin bölge için öneminin yeniden ön plana çıktığını düşünüyoruz.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman, Brüksel’de yapılan ve ilerleme sağlanamayan NATO-Rusya Konseyi toplantısı sonrası Kremlin’i uyardı. Sherman, Rusya’nın önünde iki seçenek olduğunu söyledi: Rusya ya diplomasiyi seçecek ya Batı’yla karşı karşıya gelecek. Ukrayna krizi nedeniyle tansiyonun büyüdüğünü not etmek gerekiyor.

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın imza attığı EastMed projesi, Doğu Akdeniz’de bir boru hattı kurulması ve İsrail gazının Avrupa’ya ulaşması amaçlanıyor. Trump yönetiminin desteklediği projeye, Biden yönetiminin birkaç gün önce kapıları kapattığını okuyoruz. Kuvvetle muhtemel, Kazakistan olaylarında da gördüğümüz üzere, Rusya’nın bölgede artan varlığı karşısında, ABD Türkiye ilişkilerinin yeniden canlanması hatta F-35 / S-400 konularının bile yeniden masaya yatırılması, TL’nin ciddi anlamda kaydettiği erime sonrasında tutunacak bir dal olarak görülebilir. Tekrar etmekte fayda görüyoruz ki, tüm bunlar şimdilik yazdığımız bir senaryo ve teyide muhtaç gelişmeler!

ABD borsalarını beklenen enflasyon gerçekleşmesi sonrası dün akşamı sınırlı da olsa yükselişle tamamlaması ardından bu sabah Asya piyasalarında ağırlıklı olarak düşüş yönünde ama karmaşık bir eğilim ile günü tamamlamaya çalıştıklarını görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası %0,8 aşağıda işlem görüyor. Bugün ABD’de ÜFE enflasyonu ve şirket bilançoları takip edilecek.

 

 

 

iktisatbank.com

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler