Sosyal Medya

Borsa

Yatırım Finansman: 4Ç21 Kar Tahmini Raporu

4Ç21 bilanço dönemi önümüzdeki hafta başlayacaktır (konsolide olmayan şirketler için son tarih 1 Mart, konsolide finansallar için son açıklanma tarihi 11 Mart olarak belirlenmiştir)...

Yatırım Finansman: 4Ç21 Kar Tahmini Raporu

4Ç21 bilanço dönemi önümüzdeki hafta başlayacaktır (konsolide olmayan şirketler için son tarih 1 Mart, konsolide finansallar için son açıklanma tarihi 11 Mart olarak belirlenmiştir). Takibimizdeki banka ve şirketlerden AKBNK, GARAN YKBNK, THYAOKRDMD, TKFEN, FROTOPETKMOZKGY ve EKGYO’nun 4Ç’de güçlü sonuçlar açıklamasını beklerken ARCLK, TTKOM, TCELL ve AKCNS’nın görece zayıf sonuçlar açıklamasını öngörüyoruz.

Artan net faiz gelirleriyle bankacılık sektörü için güçlü bir çeyrek

%9,5-%23 aralığındaki çeyreklik özkaynak tahminlerimizle 4Ç21’de %29 çeyreklik büyüme öngörüyoruz. Çeyreklik gelişmedeki temel faktörler i) iyileşen kredi mevduat makasları ve artan menkul kıymet getirileriyle yükselen net faiz marjları, ii) güçlü komisyon gelirleri. Diğer taraftan, TL’deki değer kaybına bağlı olarak artan provizyon giderlerinin karlılığı baskılayacağını düşünüyoruz. Ancak, özel bankaların hedge pozisyonları sayesinde artan ticari karla karşılık giderlerinin negatif etkisini azaltacağını düşünüyoruz. BBVA’nın GARAN pay alım teklifi, kamu bankalarında sermaye artış haberleri ve yabancı para zorunlu karşılıklara uygulanacak komisyonda erteleme gibi gelişmelerle güçlü çeyreklik sonuçlara piyasa tepkisinin kısa vadede pozitif olacağını düşünüyoruz.

Finans Dışı: FAVÖK’te çeyreklik %11 artış, net karda hafif daralma

Takibimizdeki finans dışı şirketlerin toplam sonuçlarının yüksek enflasyon ve artan döviz kurlarına bağlı olarak 4Ç’de pozitif etkileneceğini düşünüyoruz. Toplam satışların çeyreklik %21 büyüyeceğini öngörsek de, maliyet baskılarının kar marjlarını baskılamaya başladığını görmekteyiz. Çeyreklik net karda %6 daralma beklesek de geçen senenin düşük bazının ardından yıllık %95 büyüme öngörüyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.