Sosyal Medya

Politika

Paul Romer: “ABD, Büyük teknoloji şirketlerini Çin gibi kontrol altında tutmalı”

Nobel ödüllü ekonomist ve Dünya Bankası’nın eski baş ekonomisti Paul Romer, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kongre’nin Apple, Facebook ve Google…

Paul Romer: “ABD, Büyük teknoloji şirketlerini Çin gibi kontrol altında tutmalı”

Nobel ödüllü ekonomist ve Dünya Bankası’nın eski baş ekonomisti Paul Romer, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kongre’nin Apple, Facebook ve Google toplum tepkisiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bloomberg’e konuşan Romer, ABD ve Çin arasında “hukukun üstünlüğünün ötesinde” büyük teknoloji şirketlerini kontrol etme konusunda “yakın bir paralellik” olduğunu söyledi.

NYU Stern School’daki işletme ekonomisi profesörü olan Romer, Çin’deki son düzenleyici baskının, hükümetin Facebook, Google gibi şirketlerin artan gücünün “varoluşsal bir tehdit” oluşturduğunu fark etmesi ve kontrolü yeniden sağlamaya karar vermesi nedeniyle ortaya çıktığını savundu.

Romer, ABD’yi hükümet gözetimini artırmanın yollarını aramaya çağırarak, “Amerika Birleşik Devletleri’nde oraya ulaşamadık ve umarım oraya yakında ulaşırız” dedi.

Ünlü ekonomist, modern teknoloji devlerinin kapsamının ve gücünün dünya tarihinde eşi benzeri olmadığını ve potansiyel erişimlerini “çok korkutucu” bulduğunu iddia etti. Big Tech tarafından oluşturulan platformların yanlış bilgi ve propagandayı yaymak için nasıl kullanılabileceği konusundaki endişelerini özellikle dile getirdi.

“Bu platformlar, dışarı çıkıp dezenformasyon yaratmak isteyen herkes için satın alınabilecek silahlar yarattı” dedi.

Romer, “Burada sarı gazetecilik döneminin bazı yankıları var, ancak bunun ölçeği ve bu yeni propaganda ve dezenformasyon platformlarının çalışma hızı, daha önce hiç karşılaşmadığımız bir şey” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: seekingalpha.com

Çeviri: Cem Cetinguc

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler