Sosyal Medya

Piyasa

Mikroçip krizi büyüyor: Suzuki de üretimi durdurdu

Küresel çip sorunu büyümeye devam ediyor. Otomotiv sektöründe başlayan ve Türkiye’de Oyak Renault, Tofaş ve Ford Otosan’ın üretime ara vermesine…

Mikroçip krizi büyüyor: Suzuki de üretimi durdurdu

Küresel çip sorunu büyümeye devam ediyor. Otomotiv sektöründe başlayan ve Türkiye’de Oyak Renault, Tofaş ve Ford Otosan’ın üretime ara vermesine neden olan mikroçip sorunu nedeniyle bir marka daha üretimi durdurduğunu açıkladı.

Otomotiv sektörünün başı çip ile dertte. Mikroçip krizi dünyayı sarmaya devam ediyor. Yaşanan küresel kriz nedeniyle Türkiye’de Oyak Renault, Tofaş ve Ford Otosan üretime ara vermişti. bir firma daha üretime ara vermek zorunda kaldı. Suzuki Motor, Japonya’da üretimi durdurdu.

Küresel çip krizi Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede otomobil üretimine geçici olarak ara verilmesine neden oldu.

Suzuki Motor’dan yapılan açıklamaya göre yarı iletken çip tedarik sıkıntısı sebebiyle Japonya’daki fabrikalarında üretime haziranda geçici süre ara verileceği belirtildi.

Dünya genelinde akıllı telefon ve tablet, 5G ağ ekipmanları ile oyun konsollarına yönelik artan çip talebi sonrası otomobil üreticilerinin tedarik sıkıntısı devam ediyor.

Kamu yayıncısı NHK’nin haberine göre, Suzuki Motor, Honşu bölgesinin Pasifik kıyısında yer alan Şizuoka eyaletindeki 3 tesisinde gelecek ay üretime ara verecek.

En fazla 9 gün sürecek aranın, firmanın hangi modellerini etkileyeceği belirtilmezken, yıllık toplam üretim hedefini negatif etkileyeceği tahmin ediliyor.

Yılbaşından bu yana küresel düzeyde yaşanan çip krizinde bilanço ortaya çıkmaya başladı.

AlixPartners tarafından yapılan açıklamada, üretimi aksatan ve fabrikaların kapısını geçici olarak kapatan krizin küresel otomotiv endüstrisine yıl sonuna kadar 110 milyar dolarlık kayıp yaşatacağı kaydedildi.

Araştırmada, global üretimde yaklaşık 4 milyon adetlik kayıp yaşanacağı da ortaya konuldu.

 

 

Kaynak: karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler