Sosyal Medya

Borsa

Kelebek Mobilya yurtdışında 100 mağaza ve 30 milyon euro ihracat hedefliyor

Yurtdışındaki 5 yıllık büyüme hedeflerini açıklayan Kelebek Mobilya, 2021 yılını 20 mağaza ve 4 milyon euro ihracat ile tamamlamayı planlıyor...

Kelebek Mobilya yurtdışında 100 mağaza ve 30 milyon euro ihracat hedefliyor

Yurtdışındaki 5 yıllık büyüme hedeflerini açıklayan Kelebek Mobilya, 2021 yılını 20 mağaza ve 4 milyon euro ihracat ile tamamlamayı planlıyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde 100 mağaza ve 30 milyon euro ihracat hedefi koyan Kelebek, yüzde 20 olan ihracat payını da artırmayı öngörüyor.

Türkiye’nin lider mobilya üreticisi Kelebek, yurtiçindeki sürdürülebilir büyüme stratejisini yurtdışına da taşıyor. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde yurtdışında mağaza sayısını 5 kat artırmayı planlayan Kelebek, 4 milyon euro olan ihracatını da 2025’e kadar 30 milyon euro’ya çıkarmayı hedefliyor.

2021’de 7 ülkeye daha giriş yapacak

Kelebek Mobilya’nın yurtdışındaki konumu hakkında bilgi veren Uluslararası Pazarlar Direktörü Serkan Duman, “86 yıllık geçmişe sahip bir marka olarak, Türkiye’de olduğu gibi uluslararası pazarlarda da önemli oranda bilinirliğe sahibiz. Bu avantajımızı kaliteli üretimimizle harmanlayarak tüketicilerle buluşuyoruz. Bu yıl Avusturya, Kosova ve Irak’ta konsept mağazalarımızı açtık. Dubai, Hırvatistan, Ukrayna, Romanya, Özbekistan, Ruanda ve Gabon’da da bayilik sözleşmesi imzaladık. Yıl sonuna kadar bu yedi ülkede de yapacağımız açılışlarla, yurtdışı mağaza sayımızı 20’ye çıkarmış olacağız” dedi.

‘Radarımızda ABD, İngiltere ve Rusya var’

Kelebek Mobilya’nın 5 yıllık dönemde 3 ülkeye yatırım planladığını belirten Serkan Duman, “Önümüzdeki dönemde ABD, Rusya ve İngiltere’de güçlü yatırımlar yapacak, diğer ülkelerde ise iş ortakları ile büyüyeceğiz. Bir yıl içerisinde Rusya ve İngiltere’de Kelebek markası olarak tüm satış kanallarında pazarda var olmayı hedefliyoruz. Perakende mağazaların yanı sıra online satış kanalları ile ilgili altyapı çalışmalarına da başladık. İhracatımızın toplam satışa oranı yüzde 20’lerde, bu oranın yıldan yıla artacağını öngörüyoruz” dedi.

‘ABD’de gömme dolap, Arabistan’da yüksek askılık kullanılıyor’

Kelebek markalı ürünlerin tamamının kendi tesislerinde üretildiğini vurgulayan Serkan Duman, yurtdışında ev mobilyasında Kelebek markasının yanı sıra yatak mutfak ve online satışa yönelik dekorasyon ürünlerinden oluşan Kelebek Decor markası ile büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Serkan Duman, şöyle konuştu: “Mutfak ve banyo dahil olmak üzere bir evin tüm mobilya ihtiyacını karşılayan tüm ürün gruplarının ihracatını yapmaktayız. Herhangi bir ülkede konsept mağaza açarken o ülkenin dinamiklerini, satın alma alışkanlıklarını derinlemesine inceleyerek tüketici ihtiyaçlarına yönelik üretim yapıyoruz. Örneğin ABD, Kanada gibi ülkelerde evlerde gömme dolaplar bulunur ve gardrop satışları çok düşüktür. Suudi Arabistan’da insanlar günlük hayatta entari giymesi sebebiyle gardıropların iç tasarımlarında raf yerine yüksek askılıklar tercih edilir. Karyola ölçüleri yine aynı şekilde ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Kuzey ve Güney Amerika’ya inç biriminden özel ölçülü karyola ve yatak üretilmez ise satış yapmakta zorlanırsınız. İngiltere ve ABD’nin bazı eyaletlerinde oturma gruplarının kumaşları yanmaz kumaştan üretilmesi zorunluluğu var.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler