Sosyal Medya

Borsa

İnfo Yatırım’dan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Borsa Yorumu

Erdemir’i 39TL hedef fiyat, %39 getiri potansiyeli ve AL tavsiyesiyle takip listemize ekliyoruz Erdemir hakkındaki pozitif görüşümüzün sebepleri i) sıcak-soğuk…

İnfo Yatırım’dan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Borsa Yorumu

Erdemir’i 39TL hedef fiyat, %39 getiri potansiyeli ve AL tavsiyesiyle takip listemize ekliyoruz

Erdemir hakkındaki pozitif görüşümüzün sebepleri i) sıcak-soğuk yassı çelik ve uzun mamül fiyatlarının 2022 yılında 3 yıllık ortalamasının üzerinde seyretmesi beklentisi ii) döviz bazlı gelir yapısı ve buna bağlı yukarı yönlü FAVÖK beklentisi iii) 2022 (Mart) ve 2023 yılında %20’ye yakın temettü verimi beklentisi iv) çarpanlarının cazip olması ve benzerlerine göre iskontlu işlem görmesi. Değerlememiz eşit ağırlıklı olarak İNA (%20 risksiz getiri oranı, %5 risk primi, %21,5 AOSM) ve benzer şirket çarpanlarına (2022T FD/FAVÖK 5.1x, Kardemir dahil) dayanmaktadır. Değerlememizin detayları Sayfa 3-4’tedir.

Çelik fiyatları 3 yıllık ortalamalarının üzerinde seyretmeye devam ediyor

2021’in ilk yarısında, sıcak yassı çelik ton başına 1.100 dolar , soğuk yassı çelik 1.350 dolar ve uzun mamül 740 dolar ile işlem gördüğü tarihi zirvelerden yakşalık olarak %25 geri çekilerek Bloomberg verilerine göre güncel olarak sırasıyla ton başına 835 dolar, 975 dolar ve 705 dolar üzerinden işlem görmektedir. Fiyatlar bu sert düşüşlere rağmen halen 3 yıllık ortalamaları olan, sıcak yassı çelik 617 dolar, soğuk yassı çelik 732 dolar ve uzun mamül 529 doların üzerinde güçlü görünümünü sürdürmektedir. 2022 yılında da fiyatların bu ortalamaların üzerinde kalmasını beklemekteyiz.

Hammadde fiyatlarındaki aşağı yönlü trend, ton başına FAVÖK’ün güçlü görünümünü destekliyor

Kömür ve demir cehveri fiyatlarının 2021 yılında gördükleri zirvelerinden yaklaşık olarak sırasıyla %40 ve %30 geri çekilmesiyle birlikte 2021 yılının son çeyreğinde ton başına 355 dolar olan FAVÖK beklentimiz 2021 yılı tamamı için 340 dolar seviyesinde gerçekleşmesi yönündedir. 2022 yılı tamamı için ton başına 256 dolar olan FAVÖK beklentimiz 3 yıllık ortalama olan ton başına 192 doların %33 üzerinde kalmaya devam etmektedir. Emlak sektöründe yavaşlama beklentisi sonucunda Çin tarafında azalmaya başlayan kömür ve demir cevheri talebinin etkisiyle küresel olarak fiyatlardaki geri çekilmenin devam etmesini beklemekteyiz.

Son dönemde yapılan yasal düzenlemeler, temettü şirketlerini ön plana çıkarıyor

Bireysel yatırımcılara uygulanan temettüler üzerinden kesilen %15 stopaj oranının %10’a düşürülmesi,   2022 yılı 1. çeyrek itibariyle başlayacak olan temettü açıklamaları ile

birlikte halihazırda yüksek temettü verimiyla öne çıkan Erdemir’in cazibesini arttıracaktır. 16,4 milyar TL olan 2021 sene sonu net kar tahminimize göre %85 kar payı ödeme oranı ile hesapladığımız temettü ödemesi, hisse başı 4 TL’ye ve %14 temettü verimine işaret etmektedir. 2022 yılında gerçkeleşmesi planlanan 1 milyar dolarlık kapasite artış yatırımı ve sonrasında gelecek olan yatırımların uzun vadeli borçlanma araçları ile finanse edilecek olması sebebiyle gelecek senelerde nakit akışının sağlıklı kalmasını ve şirketin güçlü temettü politikasını sürdüreceğini düşünüyoruz.

Benzer şirketlere kıyasla cazip çarpanlar

2022 yılı tahminlerimize göre 4,3x F/K, 3,1x FD/FAVÖK ile işlem görmesini beklediğimiz Erdemir, global ve yerel emsallerinin 6,1x F/ K ve 5,1x FD/FAVÖK medyan çarpanlarına (Sayfa 4) kıyasla iskontolu işlem görmektedir. Ayrıca Erdemir geçtiğimiz üç yılda ortalama 4,4x FD/FAVÖK çarpanıyla işlem gördü. Bizim ciro, FAVÖK ve net kar tahminlerimiz Bloomberg medyan tahminlerinden sırasıyla %37, %20 ve %16 yukarıda olup. 2021 ve 2022 ortalama dolar/TL beklentilerimiz sırasıyla 9,5 ve 15,5’tir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler