Sosyal Medya

Borsa

İnfo Yatırım’dan Alarko Holding için 2. çeyrek bilanço değerlendirmesi

Alarko Holding, 2021 yılının ikinci çeyreğinde 435,4 milyon TL net satış açıkladı. Açıklanan net satış tutarı, 2021 yılı 1. çeyreğine göre %80 artış gösterdi...

İnfo Yatırım’dan Alarko Holding için 2. çeyrek bilanço değerlendirmesi

Artan Satışlar

Alarko Holding, 2021 yılının ikinci çeyreğinde 435,4 milyon TL net satış açıkladı. Açıklanan net satış tutarı, 2021 yılı 1. çeyreğine göre %80 artış gösterdi. 6 aylık rakamlara bakıldığında ise satışlar yıldan yıla %37,6 arttı.

FAVÖK’de Dönemsel Azalış

Şirket bu çeyrekte 35,1 milyon TL FAVÖK açıkladı. Açıklanan FAVÖK 202 yılı 1. çeyreğine göre %8 artış gösterdi. Yılın ilk yarısında FAVÖK %53 azalış kaydetti. Azalışın temel etkileri olarak şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Taahhüt Grubu giderlerinin muhasebeleştirilmesinden kaynaklı 2. Çeyreğe çekilmesi ile ortaya çıkan 50 milyon TL ve Karakuz Barajı üretim azalışı kaynaklı 60 milyon TL olup gelecek çeyreklerde ortadan kalkması beklenmektedir.

Sene Sonu Net Kar Beklentisi Devam Etmekte

Net kar 2021 yılı ikinci çeyreğinde 102 milyon TL olarak açıklandı. Özellikle enerji tarafındaki operasyonel karlılık net karı destekledi. Açıklanan net kar geçen çeyreğin %136, 2020 yılının birinci yarı yılına göre ise %30,6 oranında artış gösterdi. Şirket sene sonu için 1 milyar TL net kar beklentisini korurken önümüzdeki çeyreklerde Taahüt Grubu giderlerinin muhasebeleştirilmesi kaynaklı artışın ortadan kalması ile birlikte güçlü bilanço beklemekteyiz, bu beklentilerden yola çıkarak Alarko Holding’deki 12,28TL’lik hedef fiyatımızı korumaya devam ediyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler