Sosyal Medya

Borsa

ICBC Yatırım’dan Bizim Toptan için finansal görünüm değerlendirmesi

Bizim Toptan 2021’in ilk çeyreğinde sıfır net kar açıkladı. Konsensüs beklentisi 4 milyon TL iken, şirket geçen yılın aynı döneminde yine 4 milyon TL kar elde etmişti...

ICBC Yatırım’dan Bizim Toptan için finansal görünüm değerlendirmesi

Net kar tahminlerin gerisinde

Bizim Toptan 2021’in ilk çeyreğinde sıfır net kar açıkladı. Konsensüs beklentisi 4 milyon TL iken, şirket geçen yılın aynı döneminde yine 4 milyon TL kar elde etmişti. Satışlardaki yükseliş ve FAVÖK marjındaki iyileşme beklentilere paralel gerçekleşti. Buna rağmen faaliyet dışı giderlerdeki artış net karın düşmesine sebep oldu.

Satışlar büyüdü

Bizim Toptan yılın ilk çeyreğinde bir yeni mağaza açtı ve satış alanı %3 büyüyerek 179 bin metrekareye ulaştı. Franchise iş ortaklığı Seç Marketler 200 yeni mağaza ile 1.409 mağazaya ulaşırken ciro katkısı %19,1 seviyesine yükseldi (geçen sene: %12,5). Tütün ve şeker hariç ana kategori satışları bir önceki yıla göre %23 yükseldi. Metrekare başına toplam ciro geçen yıla göre %20 büyüdü ancak geçen çeyreğe göre %4 daraldı. Yönetim 2021 yılında 4 mağaza daha açıp ana kategori satışlarını %23-25 büyütmeyi hedefliyor. Seç Marketler için hedef 1.800 mağazaya ulaşmak.

Karlılık iyileşti

Şirketin brüt kar marjı %12,0’a ulaşırken geçen yıla göre 80 baz puan iyileşti. Ana kategori brüt kar marjı 120 baz puan yükselerek %14,4’e ulaştı. Tütün satışlarının toplam içindeki payı geçen seneki seviyesi korudu (%18,2) ve karlılık üzerinde olumlu etkide bulundu. Tütün satışlarının brüt kar marjı %1,8 seviyesinde gerçekleşti (geçen sene %3,0). Faaliyet giderleri özellikle kişi başına düşen personel giderlerindeki %21 artıştan olumsuz etkilendi. Buna rağmen FAVÖK marjı 60 baz puan yükselerek %5,0 seviyesine ulaştı. Yönetim 2021 yılında %4,8 FAVÖK marjı öngörüyor.

Değerleme

Hisse son bir yılda %10 yükseldi ve BIST-100 endeksine görece %27 daha zayıf bir performans gösterdi. 2021 tahminlerimize göre 20,3 F/K ve 1,5 FD/FAVÖK çarpanlarından işlem gören Bizim Toptan için 16,50 TL hedef değeri ile NÖTR görüşümüzü koruyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ICBC Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler