Sosyal Medya

Borsa

ICBC Yatırım’dan Arçelik için finansal görünüm değerlendirmesi

Arçelik 2021’in ilk çeyreğinde 1,1 milyar TL net kar açıkladı. Konsensüs beklentisi 746 milyon TL kar iken, şirket geçen yılın aynı döneminde 256 milyon TL kar elde etmişti...

ICBC Yatırım’dan Arçelik için finansal görünüm değerlendirmesi

1Ç21 Bilanço Değerlendirmesi

Net kar tahminleri aştı

Arçelik 2021’in ilk çeyreğinde 1,1 milyar TL net kar açıkladı. Konsensüs beklentisi 746 milyon TL kar iken, şirket geçen yılın aynı döneminde 256 milyon TL kar elde etmişti. Satışlardaki yükseliş ve FAVÖK marjındaki iyileşme beklentilerin üzerinde gerşekleşti.

Satışlar %67 büyüdü

Arçelik’in cirosu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin %6 üzerinde büyüyerek 13,0 milyar TL’ye ulaştı. Euro bazında ciro 1,5 milyar ile 2005’in son çeyreğinden beri en yüksek seviyeye ulaştı. Yurt içi satışlar yüksek faiz oranlarına rağmen %69 büyüdü. Özellikle yurt içi beyaz eşya pazarında gerçekleşen %48’lik büyüme sonuçlara olumlu yansıdı. Doğu Avrupa, Afrika ve Pakistan yurt dışı
satışların %66 büyümesine önemli katkıda bulundu.

Karlılık iyileşti

Şirketin brüt kar marjı güçlü kapasite kullanımı ve olumlu EUR/US$ paritesi sayesinde geçen yıla göre 270 baz puan artışla %34,5 seviyesine yükseldi. Toplam satışların %77’sini oluşturan beyaz eşya segmentinde brüt kar marjı 310 baz puan arttı. Faaliyet giderlerinin satışlara oranı geçen yıla göre 430 baz puan, geçen çeyreğe göre 150 baz puan iyileşerek %22,7 seviyesine geriledi. Bunun
sonucunda FAVÖK marjı geçen yıla göre 610 baz puan yükselerek %14,5’e ulaştı. Beklentilerin 230 baz puan üzerinde gerçekleşen FAVÖK marjı 2009’dan beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Öngörüler revize edildi

Şirket güçlü bilançonun ardından 2021 beklentilerini revize etti. Buna göre satışların %30’dan fazla büyümesi ve FAVÖK marjının %12 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Şirket daha önce %20 büyüme ve %11 FAVÖK marjı beklentisindeydi.

Değerleme

Hisse son bir yılda %114 yükseldi ve BIST-100 endeksine görece %54 daha iyi bir performans gösterdi. Ancak, 2021 tahminlerimize göre 8,8 F/K ve 4,2 FD/FAVÖK çarpanlarından işlem gören Arçelik hissesinin hala cazip olduğunu düşünüyoruz. Hisse için 40,00 TL hedef değeri ile AL önerisinde bulunuyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ICBC Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler