Sosyal Medya

Borsa

Halk Yatırım’dan BİM için 2. çeyrek bilanço değerlendirmesi

BİM yılın ikinci çeyreğinde, piyasa ortalama beklentisi olan 734 mn TL’ye yakın, beklentimiz olan 768 mn TL’nin ise %5,6 altında yıllık bazda %4 artışla 725,2 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gerçekleşen net karda, finansal yatırımlardan elde edilen gelirin beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili oldu...

Halk Yatırım’dan BİM için 2. çeyrek bilanço değerlendirmesi

2Ç21 Finansal Sonuçlar – Sınırlı Negatif

Net kar piyasa beklentisi ile uyumlu

Bim yılın ikinci çeyreğinde, piyasa ortalama beklentisi olan 734 mn TL’ye yakın, beklentimiz olan 768 mn TL’nin ise %5,6 altında yıllık bazda %4 artışla 725,2 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gerçekleşen net karda, finansal yatırımlardan elde edilen gelirin beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili oldu. Şirket bu çeyrekte finansal yatırımlardan 94,2 mn TL gelir elde etti. İkinci çeyrek finansal sonuçları piyasa beklentisi ile uyumlu gerçekleşmiş olsa da, hissenin son 1 haftalık dönemde endekse relatif %8,6 pozitif performans sergilemesi nedeniyle, BIMAS hisselerinde
kar realizasyonlarının görülebileceğini düşünüyoruz.

Ciro büyümesi piyasa beklentisi ile benzer

Geçen yılın yüksek baz etkisine rağmen yaşanan kapanmalardan dolayı artan ev içi tüketim ve mağaza açılışlarındaki güçlü trend ciro performansını destekledi. Net satış gelirleri, piyasa ortalama beklentisi olan 17,3 mlr TL ile benzer, beklentimizin ise %2,5 altında yıllık bazda %22,3 artışla 17,2 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. Ortalama sepet büyüklüğünde ılımlı artış gözlenirken, mağaza müşteri trafiğindeki daralmanın boyutu azalarak da olsa devam etti. Bim’in 2Ç21’de yıllık bazda ‘like for like’ mağaza satışlarında %0,5, mağaza trafiğinde %4,1 azalış yaşanırken, sepet hacminde ise %3,7 artış kaydedildi. Şirket ikinci çeyrekte Türkiye’de 393 ve 10 yeni FİLE mağazası ile yurt dışı operasyonlarından Fas’ta 13 mağaza açılışı olmak üzere toplam mağaza sayısı 10.116’ya ulaştı. Mısır’da ise ikinci çeyrekte yeni mağaza açılışı olmazken, 300 mağaza ile performansını sürdürdü.

Operasyonel kar beklentiler ile uyumlu

Yüksek operasyonel kaldıraç ve daha iyi brüt karlılık sayesinde güçlü operasyonel performans kaydedildi. Bim 2Ç21’de, piyasa ortalama beklentisi olan 1,49 mlr TL’nin %1,4 üzerinde, beklentimiz olan 1,56 mlr TL’nin ise %3,1 altında yıllık bazda %13,2 artışla 1,52 mlr TL FAVÖK açıkladı. 2Ç21’de %8,8 FAVÖK marjı kaydedilirken, bu rakam piyasa beklentisinin 0,2 puan üzerinde, beklentimiz ile uyumlu %8,8 seviyesinde gerçekleşti. Dolayısıyla FAVÖK marjında yıllık bazda 0,7 puanlık azalış kaydedilirken, çeyreksel bazda 0,3 puanlık artış görüldü.

12 aylık hedef fiyatımızı 95,80 TL’den 89,70 TL’ye çekiyoruz

Sonuçların ardından, risksiz faiz oranı varsayımımızı yükseltmemiz ile makro tahminlerimiz ve benzer şirket çarpanı modelimizi güncellememiz neticesinde, Bim için 12-aylık hedef fiyatımızı 95,80 TL’den 89,70 TL’ye revize ediyor, ‘AL’ tavsiyemizi ise sürdürüyoruz. FİLE operasyonlarına yönelik internetten alışveriş platformunun Avrupa yakasında hizmet vermeye başladığını biliyoruz. File operasyonlarında online satışlara başlanmasının uzun vadede büyümeyi destekleyeceğini düşünüyoruz. Ayrıca şirketin yurtdışı operasyonlarda gösterdiği lokalleşme stratejisini olumlu değerlendiriyoruz. Perakende yasası ile sektörde perakendecilere getirilebilecek olası bir değişikliğin, özellikle mağaza açılışlarına yönelik getirilebilecek sınırlamaların, tahminlerimiz ve değerlememiz üzerinde en önemli risk faktörü olduğunu belirtmek isteriz. Ancak, geçmiş dönemlerde de perakende yasasının sık sık gündeme geldiğini fakat yasalaşmadığını da hatırlatmak isteriz. Bim’in 2021 yılsonunda şirket öngörüleri ile uyumlu olarak 69,5 milyar TL ciro, 5,9 milyar TL FAVÖK ve 2,75 milyar TL net kar açıklamasını bekliyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler