Sosyal Medya

Genel

Gedik Yatırım Meditera’nın 196 milyon TL’lik halka arzına imza attı

Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alan Gedik Yatırım, Türk sermaye piyasalarının gelişmesinde önemli rol oynamaya devam ediyor. Bugüne…

Gedik Yatırım Meditera’nın 196 milyon TL’lik halka arzına imza attı

Türkiye’nin önde gelen yatırım kuruluşları arasında yer alan Gedik Yatırım, Türk sermaye piyasalarının gelişmesinde önemli rol oynamaya devam ediyor. Bugüne kadar toplam 23 halka arza aracılık eden, liderlik ve eş liderlik yaptığı halka arz tutarının büyüklüğü 600 milyon TL olan Gedik Yatırım, son olarak tıbbi malzeme kuruluşları arasında sektörün önde gelen şirketi olan Meditera’nın 196 milyon TL büyüklüğündeki halka arzına liderlik etti.

30 yıldır yerli ve yabancı fark etmeksizin tüm yatırımcılara deneyimli personeli ve son teknolojinin sunduğu hızlı ve güvenli platformlarda, sürdürülebilir değer yaratma sorumluluğu ile üstün kalite hizmeti sunan Gedik Yatırım, son olarak Meditera’nın 196 milyon TL büyüklüğündeki halka arzına imza attı.

Yatırımcı odaklı hizmet anlayışıyla yatırımcılarına her zaman beklentilerinin üzerinde hizmet vermeyi ilke edinen ve 100 binin üzerinde yatırımcının, 10 milyar TL’ye yakın varlığına ev sahipliği yapan Gedik Yatırım, 80 ülkede 100’den fazla müşteriye ihracat gerçekleştiren gelirlerinin %60’ı ihracattan gelen, 31.03.2021 tarihli finansal tablolarına göre 45 milyon net nakit pozisyonu olan, uluslararası lisans ve patentlere sahip Meditera’nın 196 milyon TL büyüklüğündeki halka arzını başarıyla gerçekleştirdi. Son gerçekleştirdikleri halka arzda %59’luk bireysel yatırımcı tahsisat grubuna oransal dağıtım yapıldığını, yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılara da %40 tahsisat ayrıldığını belirten Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç, önümüzdeki günlerde daha birçok halka arza öncülük etmeyi planladıklarını açıkladı.

Gedik Yatırım’ın finansal başarısının artarak devam edeceğini belirten Onur Topaç, Meditera paylarının Gedik Yatırım liderliğinde gerçekleştirilen halka arzı ile ilgili şunları söyledi: “Gedik Yatırım olarak 2011 yılından beri toplam büyüklüğü 600 milyon TL’ye yakın 21 halka arzda liderlik ve 2 halka arzda eş liderlik yaptık. Son 15 yılda 120’nin üzerinde halka arzda da konsorsiyum üyesi olarak yer alarak Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin düzenlediği Altın Boğa Ödülleri’nde 2019 yılı ‘Pay İhracına Aracılık Lideri’ ödülüne layık görüldük. Gerçekleştirdiğimiz Meditera halka arzının yanısıra, 2021 yılında, şimdiye kadar toplam 17 konsorsiyuma katılarak 208 milyon TL tutarında da satış gerçekleştirdik. Gedik Yatırım olarak diğer tüm sermaye piyasası faaliyetlerinde olduğu gibi kurumsal finansman alanında da lider kuruluş olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Halka arzlardaki başarılarımızın sürdürülebilir hale getirilmesi için çalışmalarımıza önceki yıllarda olduğu gibi bugün de hızla devam etmekteyiz. Gedik Yatırım olarak satın alma ve birleşmelerde de yabancı stratejik yatırımcı ilgisini ülkemize getirecek projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Kendi alanında küresel ölçekte bir Türk markası olmayı hedefleyen Meditera’nın halka arzı ile birlikte, Gedik Yatırım’ın kurumsal finansman alanında başarısının da artarak devam edeceğine inanıyoruz. Biz, şimdi ve geçmişte olduğu gibi gelecekte de liderlik vizyonuyla sermaye piyasalarında önemli roller üstlenmeye devam edeceğiz.

Halka arzların borsaya yeni yatırımcı kazandırmak için önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda, yeni şirketleri Borsa’ya kazandırmak için biz de var gücümüzle çalışıyoruz. Şirketler halka arzlar sayesinde sadece bankacılık sistemine bağlı kalmayıp sermaye piyasası yoluyla uzun vadeli ve düşük maliyetli kaynak sağlama, işletme sermayesini güçlendirme ve daha da önemlisi kurumsal yapının gelişmesiyle itibar, şeffaflaşma, bilinirlilik gibi çok önemli avantajlara kavuşacaktır. Gedik Yatırım olarak şirketlerin öz kaynak finansmanı için en uygun kaynağın Sermaye piyasası olduğuna inanıyor, şirket birleşme ve devralmaları ile halka arzlar başta olmak üzere tüm kurumsal finansman işlemlerinde lider olmayı hedefliyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Halka arz edilen Meditera’nın özellikle yoğun bakımlarda kullanılan tıbbi sarf malzemesi alanında Borsa İstanbul’da yer alacak ilk şirket olacağına dikkat çeken Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık ve Gedik Yatırım Halka Arzlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Kavaklı, tamamı sermaye artırımı yoluyla gerçekleşen Meditera halka arzında, 28 TL sabit fiyatla halka arz edilen 7.000.000 TL nominal değerli payların %59’unun 22.865 adet yurtiçi bireysel yatırımcıya, %1’inin 589 adet şirket çalışanına, %30’unun 130 adet yurtiçi kurumsal yatırımcıya ve %10’unun ise 6 adet yurtdışı kurumsal yatırımcı olmak üzere toplamda 23.590 yatırımcıya dağıtımının gerçekleştirildiğini açıkladı. Buna göre halka arzda talep edilen tutar toplam arz büyüklüğünün 10,36 katı olurken Meditera paylarının halka arzında bireysel yatırımcılardan 8,8 kat, yurtiçi kurumsal yatırımcılardan 15,7 kat, yurtdışı kurumsal yatırımcılardan ise 4,3 kat talep geldi.

Büyüme potansiyeli yüksek ve dünya çapında Türk markası olmayı hedefleyen şirketin halka arzına hem bireysel yatırımcıdan hem de yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılardan gelen talepten çok memnun olduklarını açıklayan Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, 67’si bireysel emeklilik fonları olmak üzere toplamda 116 yatırım fonundan gelen yüksek talebin şirkete verilen değeride gösterdiğini, aslında fonlarla çok daha fazla yatırımcıya ulaştıklarını belirtti.

 

 

 

Kaynak: foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler