Sosyal Medya

Borsa

BMD’den DOAS için 2. çeyrek bilanço analizi ve hedef fiyat revizyonu

DOAS, artan satış hacmi, başarılı maliyet politikası, pozitif fiyatlama, Euro/TL paritesindeki yükseliş ile birlikte güçlü iç piyasa performansı sergileyerek piyasa beklentilerinin üzerinde bir bilanço açıkladı...

BMD’den DOAS için 2. çeyrek bilanço analizi ve hedef fiyat revizyonu

%18,6 Getiri Potansiyeli, Beklentilerin üzerinde bilanço…

DOAS, artan satış hacmi, başarılı maliyet politikası, pozitif fiyatlama, Euro/TL paritesindeki yükseliş ile birlikte güçlü iç piyasa performansı sergileyerek piyasa beklentilerinin üzerinde bir bilanço açıkladı. 2Ç21’de Şirket, 2Ç20’ye kıyasla %357 artışla 481,5 mn TL net kar elde ederken FAVÖK %243 büyümeyle 746 milyon TL kaydedildi.

2Ç21’de fiyatlamaya ve iç talepteki canlılığa paralel olarak yıllık %191 artışla 7.404 mn TL ciro elde eden Şirket’in brüt karı %182 artarak 945 mn TL olarak gerçekleşti. 2Ç20’de %13,1, 1Ç21’de %12,3 olan brüt kar marjı, 2Ç21’de %12,8 olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında, geçen yılın hafif altında, %12,6 olarak gerçekleşti.

Piyasadaki güçlü taleple birlikte eriyen stoklar, faaliyetlerden elde edilen nakit, iştiraklerden elde edilen temettü gelirleri paralelinde DOAS’ın net borcu çeyreklik %17,7, yıllık %13,5 azalarak 1.699 mn TL’ye geriledi.

Faaliyet giderleri, artan talep ve baz etkisiyle birlikte 2Ç20’ye kıyasla %62,9 artış gösterdi. Çeyreklik olarak %32,5, 2Ç20’ye göre %243,2 artışla 745,7 mn TL FAVÖK elde eden Şirket’i FAVÖK marjı %10,1 olarken yılın ilk altı ayında ise %9,6 olarak gerçekleşti.

Yılın ilk yarısında toptan otomotiv pazarı adet bazında yıllık %57 büyürken DOAS’ın satışları %82 oranında artmıştır.

Temel riskler, salgın nedeniyle vaka sayısındaki oluşabilecek artışlar ve delta varyantına dair endişeler, binek segmentinin kırılgan yapısı ve ÖTV oranlarında yaşanabilecek artışlar, artan kurun yurtiçi pazarı olumsuz etkilemesi hisse fiyatını baskılayabilir.  Mevcut finansal koşullar ve 2Ç21 mali gerçekleşmelerini baz alarak DOAS’ın 2021 yılında 24,6 milyar TL satış geliri ve %8,3 marjla 2 milyar TL FAVÖK elde etmesini bekliyoruz. Yaptığımız İNA ve Çarpan değerlemesi sonucunda DOAS için hedef fiyatımızı pay başına 41,75 TL olarak belirliyor; %18,6 getiri potansiyeli ve endekse paralel getiri tavsiyesi ile araştırma kapsamımıza dâhil ediyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bizim Menkul Değerler

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler