Sosyal Medya

Borsa

Birleşim Mühendislik, halka arz için SPK’ya başvurdu

Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma San. ve Tic. A.Ş., paylarının ilk halka arzı kapsamında, izahname onayı için 23 Haziran 2021 itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) ve Borsa İstanbul A.Ş.’ye (BİAŞ) başvurdu...

Birleşim Mühendislik, halka arz için SPK’ya başvurdu

Türkiye’de ve dünyada inşaat sektörünün öne çıkan projelerinin elektrik ve mekanik ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma San. ve Tic. A.Ş., paylarının ilk halka arzı kapsamında, izahname onayı için 23 Haziran 2021 itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) ve Borsa İstanbul A.Ş.’ye (BİAŞ) başvurdu. Birleşim Mühendislik’in paylarının halka arzı ile ilgili SPK’nın onayına sunulan taslak izahname, Şirketin www.birlesim.com internet adresinde ve aracı kurum olarak yetkilendirilen QNB Finansinvest’in internet sitesi olan www.qnbfi.com adresinde yayınlanmaktadır.

Farklı sektörlerden pek çok yatırımın mekanik ve elektrik tesisatı işini üstlenen Birleşim Mühendislik, Türkiye genelinde çok sayıda projede yer aldı. 10 Aralık 2013 tarihinde %100 hissesini satın alarak, Erde Mühendislik’in yıllara dayanan elektrik tesisatı tecrübesini de bünyesine katan Birleşim Mühendislik, faaliyet alanlarındaki uzmanlığıyla, Türk inşaat sektörünün birçok ilk’inde ve en’inde çözüm ortağı oldu. Şirket, pek çok sektörün durma noktasına geldiği salgın sürecinde, kısa sürede hayata geçirilen pandemi ve şehir hastaneleri projelerinde görev aldı. 2019 yılından itibaren planlanan ve başlanan büyük projelerin de hayata geçirilmesiyle şirket 2020’de önemli oranda büyüme kaydetti. Birleşim Mühendislik ve bağlı ortaklığı Erde Mühendislik bünyesinde çalışan ve yaklaşık 350 kişiden oluşan ana kadronun yanı sıra projelerin uygulanmasında iş birliği yaptıkları alt yüklenici firmalardaki çalışanlarla birlikte yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Birleşim Mühendislik, 20 yılda hayata geçirilen, yaklaşık 15 milyon metrekarelik inşaat alanına sahip projelerin elektromekanik sistemlerinin planlanması ve kurulmasının yanı sıra işletme süreçlerinde de destek sağladı. Kurulduğu 2002 yılından bu İstanbul Sapphire, Skyland İstanbul, Spine Tower, Trump Towers ve Allianz Tower gibi İstanbul’un siluetini oluşturan yüksek gökdelen projelerinde yer aldı. Tarihi Pera Palas binasının yanı sıra Türkiye’nin ilk Fairmont Oteli, Marriot gibi önemli otellerin mekanik taahhüt işlerini üstlendi. Dünya Göz Hastaneleri, 45 günde tamamlanan Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi gibi geniş alana yayılan hastane ve sağlık projelerinin; Quasar, Ferko Signature gibi karma kullanım olanağı sunan yüksek yapıların ve Astoria, Watergarden, Atlantis gibi Türkiye’nin pek çok iline yayılan alışveriş merkezlerinin yapımında rol aldı.

Mesut Altan: “Daha hızlı çözümler sunmayı hedefliyoruz”

Şirketin kuruluşundan bu yana belirledikleri tüm hedeflere, öngördükleri zamanda ulaşmayı başardıklarını vurgulayan Birleşim Mühendislik Kurucu Ortağı Mesut Altan, “Halka arz için başvurumuzu yaptık. Bu başvurumuzun planını, 20 yıl önce kuruluş aşamamızda yapmıştık. 20 yılda bu ölçeğe ulaşmak ve halka arz başvurusu yapmak, ilk günden yaptığımız planlamalarda ve hedeflerimiz arasındaydı. Yönetimdeki şeffaflık anlayışımız ve hesap verilebilirliğin yanı sıra kurumsallaşmaya verdiğimiz önemle, Birleşim Mühendislik’i bu sürece ilk günden itibaren hazırladık. Bugüne kadar, hassas ve yüksek mühendislik gerektiren büyük projelerin mekanik ve elektrik süreçlerine imza attık. Bundan sonra da sektörümüzün geleceğine yön veren teknolojilerin gelişimine odaklanarak ve bu teknolojileri en etkili şekilde kullanarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Örneğin; iş ortaklarımıza daha hızlı çözümler sunmamızı sağlayacak ‘modüler sistem’ yatırımını hayata geçirmeyi planlıyoruz. Daha dinamik bir şirket olarak hem ülkemizde hem de dünyada ‘en’lere ve ilk’lere adımızı yazdıracağımız daha pek çok projede yer almaya devam edeceğiz. Biz; Türkiye’nin birleşimi, Birleşim Mühendislik’iz. Farklı sektörlerde yer alan yatırımlarda yaşanan gelişim ve değişimlere cevap veren dinamik yapımıza güç katmak adına SPK’ya ve Borsa İstanbul’a yaptığımız halka arz başvurusunun mutluluğu içerisindeyiz. Yetkili kurumlar tarafından onay verilmesi halinde, halka arzımızı 2021 yılının ikinci yarısının başında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.