Sosyal Medya

Borsa

Ak Yatırım’dan Tofaş Oto için finansal görünüm değerlendirmesi

Tofaş 1Ç21’de toplam araç satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %10 artış ve avantajlı kur ortamı sayesinde cirosunu yıllık bazda %45 büyüterek 6,45 milyar TL’ye yükseltti...

Ak Yatırım’dan Tofaş Oto için finansal görünüm değerlendirmesi

Tofaş’ın 1Ç21 net karı beklentileri aşan operasyonel performans ve finansal gelirler sayesinde tahminlerin üzerinde gerçekleşti

Tofaş 1Ç21’de toplam araç satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %10 artış ve avantajlı kur ortamı sayesinde cirosunu yıllık bazda %45 büyüterek 6,45 milyar TL’ye yükseltti. İhracat satışlarındaki beklenin üzerinde gerçekleşen birim fiyatlama sayesinde, bizim ve Research Turkey konsensüs beklentisi olan 6,13 milyar TL ve 6,23 milyar TL ciro tahminlerini geride bıraktı.

Operasyonel kar marjı bizim tahminimiz ile uyumlu gerçekleşirken, cirodaki olumlu sapma sayesinde 875 milyon TL olarak gerçekleşen 1Ç21 FAVÖK’ü bizim 827 milyon TL olan beklentimizi ve 804 milyon TL konsensüsü geçti.

Operasyonel sonuçlar beklentilerden iyi gelirken, finansal gelirlerin de desteği ile 617 milyon TL olarak gerçekleşen 1Ç21 net karı, bizim 445 milyon TL olan ve piyasanın 467 milyon TL olan net kar beklentilerini gözle görülür biçimde aşmış oldu.

Şirket 2021 daha önce açıkladığı 2021 beklentilerinde bir değişikliğe gitmedi. Buna göre iç pazarın 700-750 bin adet olarak yılı tamamlaması varsayımı ile yurt içinde 120-135 bin adet satış, yurt dışına ise 150-160 bin adetlik ihracat yapmayı öngörüyor. Tofaş’ın 2021 beklentileri bizim projeksiyonlarımız ile uyumludur.

Tofaş’ın beklentilerin üzerinde gerçekleşen yüksek kaliteli 1Ç21 sonuçlarının hisse üzerinde olumlu tepki yapabileceğini düşünüyoruz.

Tofaş için 37,50 TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemizde bir değişiklik bulunmuyor.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler