Sosyal Medya

Borsa

Ak Yatırım’dan TAV Havalimanları için finansal görünüm değerlendirmesi

TAV 1Ç21’de 62 milyon Euro net kar açıkladı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 56 milyon Euro seviyesindeki net zarar ile karşılaştırıldığında oldukça ciddi bir artışa işaret etmektedir...

Ak Yatırım’dan TAV Havalimanları için finansal görünüm değerlendirmesi

TAV’ın 1Ç21 net karı beklentileri aştı

TAV 1Ç21’de 62 milyon Euro net kar açıkladı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 56 milyon Euro seviyesindeki net zarar ile karşılaştırıldığında oldukça ciddi bir artışa işaret etmektedir. Ancak net karın artışında operasyonel performansın iyileşmesi yerine TAV Tunus’un borcunun yeniden yapılandırılması sonrası elde edilen 109 milyon Euro’luk tek seferlik gelir ve 11 milyon Euro kur farkı geliri etkili oldu. Şirket’in operasyonları ise pandemi koşulları ve önlemlerin devam ettiği 1Ç21’de geçtiğimiz yıla göre zayıf kalmaya devam etti.

Şirket’in 1Ç21 net karı, bizim 41 milyon Euro, piyasanın ise 39 milyon Euro olan tahminin üzerinde gerçekleşti. Bu olumlu sapmada Tunus borcunun yapılandırılmasından elde edilen tek seferlik gelirin bizim 90 milyon Euro olan beklentimizin ve 5 milyon Euro olan kur farkı geliri hesabımızın üzerinde gelmesi etkili olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan operasyonel sonuçlar bizim ve piyasa beklentisinin gerisinde kaldı.

Şirket 2021 yılına ilişkin beklentilerini bu çeyrek de açıklamadı. Bizim tahminlerimiz zayıf bir 2Ç21 sonrasında global hava trafiğinin aşılama çalışmaları ile birlikte Haziran ayı içinde açılmaya başlaması ve yolcu sayısında yılın ikinci yarısında materyal bir düzelme şeklinde.

TAV’ın beklentilerin üzerinde gerçekleşen 1Ç21 sonuçlarının hisse üzerinde olumlu tepki yapabileceğini düşünüyoruz. Ancak hisse performansının daha çok yolcu sayılarındaki toparlama trendi ve yakında sonuçlanmasını beklediğimiz Kazakistan Almati Havalimanı’nın satın alınmasının tamamlanması ile ilgili gelişmeler ile yön bulacağını düşünüyoruz.

TAV için 32,40 TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyemizde bir değişiklik bulunmuyor.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler