Sosyal Medya

Genel

Yeşil Enerji için Kuveyt Türk’ten 174 GES Projesine finansman desteği…

Kuveyt Türk, yenilenebilir enerji kaynakları alanında güneş enerji santrallerine yapılan yatırımlara finansman desteği vermeye devam ediyor. Türkiye’de 7 bin 385 megavat olan kurulu güneş enerji santrallerinin 523 megavatı, bankanın finansman desteğinde bulunduğu 174 proje tarafından karşılanıyor...

Yeşil Enerji için Kuveyt Türk’ten 174 GES Projesine finansman desteği…

Türkiye’nin katılım finans kuruluşlarından olan Kuveyt Türk, yenilenebilir enerji kaynakları alanında güneş enerji santrallerine yapılan yatırımlara finansman desteği vermeye devam ediyor. Türkiye’de 7 bin 385 megavat olan kurulu güneş enerji santrallerinin 523 megavatı, bankanın finansman desteğinde bulunduğu 174 proje tarafından karşılanıyor.

Yeşil enerji için Kuveyt Türk, 174 GES projesine finansman desteği sağlıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli kapsamında geliştirdiği YEKA GES-3 yarışmalarının salgın koşullarına rağmen tamamlanması, katılım finans sektöründe de memnuniyetle karşılandı. YEKA GES-3 kapsamında 36 ilde toplam bin megavat gücünde bağlantı kapasitesinin tahsisi amacıyla 10, 15 ve 20 megavat kapasitelerinde olacak şekilde 74 mini YEKA yarışma yapıldı.30 Mart 2022’de başvuruların yapılacağı YEKA GES-4 kapsamında ise toplam kapasitesi bin megavat olan 15 yarışma düzenlenecek. Kapasiteler 50 ve 100 megavat büyüklükler şeklinde tahsis edilecek.12 Ocak 2022’de başvuruların yapılacağı YEKA GES-5 kapsamında da bin 500 megavat olan 23 bağlantı bölgesinde 76 güneş enerjisine dayalı yarışma yapılacak. YEKA GES ile Türkiye’de güneş ve rüzgar enerjisi alanlarında yerli sanayi ve ilgili yan sanayinin geliştirilmesi, nitelikli personelin yetiştirilmesi ve tedarik zincirin güçlendirilmesi gibi konularda yeni fırsatların oluşturulması hedefleniyor.

 

Kaynak: AA

 

 

Kayıt için linki tıklayın

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler