Sosyal Medya

Raporlar

Döviz Kurlarının 2021 2. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi

2021 yılının 2. çeyrek bilanço dönemini kapatırken, bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre yılın son çeyreğinde TL’ye…

Döviz Kurlarının 2021 2. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi

2021 yılının 2. çeyrek bilanço dönemini kapatırken, bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre yılın son çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %4,6, %6,0 ve %4,2 oranlarında değer kazanmışlardır. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları olan şirketlerin bu durumdan olumsuz etkilenmesi beklenmektedir. Euro’daki görece yüksek yüksek artıştan dolayı Euro açık pozisyonu yüksek olan şirketlerin, Dolar ve Japon Yeni açık pozisyonu olan şirketlere göre kısmen de olsa daha olumsuz etkilenmesi beklenmektedir.

2021 yılının 1. çeyreğinde, Dolar, Euro ve Japon Yeni, TL’ye göre, sırasıyla %13,4, %8,5 ve %6,2 oranlarında değer kazanmıştı. Bu nedenle, ikinci çeyrekte kurların daha az yükselmesine bağlı olarak, döviz açık pozisyonu olan şirketler bir önceki çeyrekteki kur farkından daha düşük kur farkı gideri yazabilecektir. Ayrıca, ana karşılaştırma dönemi olan 2020 yılının ikini çeyreğinde ise TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %5,0 %6,8 ve %5,7 oranlarında değer kazanmıştı. Bu kapsamda, bir önceki yılın aynı dönemine göre kurların olumsuz etkisinin açık pozisyonu olan şirketlerde bu çeyrekte daha az olması beklenmektedir.

Dosyada (Kur Etkisi_2Ç2021) Mart 2021 sonunda net yabancı para pozisyonu yüksek olan şirketlerin (Haziran 2021 sonu itibariyle döviz pozisyonlarını aynı korudukları varsayımıyla) 2021 yılının 2. çeyreğinde kur değişimlerinden nasıl etkilenebileceklerinin tablosu verilmiştir. Bankalar, yabancı para net pozisyonlarını bilanço dışı nazım hesaplarda türev ürünler kullanarak dengelediği için listeye dahil edilmemiştir. Buna göre:

Döviz Açık Pozisyonu Olanlar;

  • Sasa Polyester (SASA) 322mn TL, Sinpaş GYO (SNGYO) 201mn TL, Ak Enerji (AKENR) 181mn TL ve Vestel Elektronik (VESTL) 131mn TL kur farkı gideri yazarak döviz kurlarındaki değişimden olumsuz etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır. Diğer taraftan, yüksek döviz açık pozisyonu olmasına karşın finansallarını USD cinsinden tutan Türk Hava Yolları (THYAO) TL fazlasından gider yazmasına karşın açık pozisyonun EUR ve JPY cinsi olması ve EUR’nun USD karşısında değer kazanması sebebiyle nette 617mn TL’lik kur farkı gideri yazabilir.

Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

  • Kurlardaki yükselişe bağlı olarak, Aselsan (ASELS) 346mn TL, Şişe Cam (SISE) 256mn TL, Doğan Holding (DOHOL) 113mn TL ve Enerjisa (ENJSA) 83mn TL kur farkı geliri yazarak döviz kurlarındaki değişimden olumlu etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, Koza grubu şirketleri (KOZAL, KOZAA ve IPEKE) de döviz fazlaları nedeniyle bu çeyrekte kur farkı geliri kaydedebilirler. Ek olarak, döviz pozisyon fazlası yüksek olmasına karşın, Ereğli Demir Çelik’in (EREGL) USD, Pegasus’un ise (PGSUS) EUR cinsinden bilanço tutması nedeniyle sırasıyla 133mn TL ve 104mn TL kur farkı geliri kaydetmesi beklenmektedir.

 

 

Kaynak: Ziraat Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler