Sosyal Medya

Ekonomi

Denizbank GM Hakan Ateş’ten dikkat çeken uyarı: Destek verilmezse oteller yabancıların eline geçer!

Sektörün konaklama kesiminin giderek büyüyen finans sorununu bu kesime ençok kredi sağlayan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş dile getirdi. Hakan Ateş, pandemi döneminde yeterli gelir elde edemeyen sektörün kaynak yokluğundan yabancı yatırımcıların eline geçme tehlikesi yaşadığına dikkat çekti...

Denizbank GM Hakan Ateş’ten dikkat çeken uyarı: Destek verilmezse oteller yabancıların eline geçer!

Ege ve Akdeniz kıyılarında yüzlerce otel satılık. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından en fazla zarar gören sektörlerin başında gelen turizmde tesisler el değiştiriyor. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, salgın döneminde yeterli gelir elde edemeyen sektörde yabancı payının artabileceğine işaret etti.

Ateş, “Bir-iki yıl kazanç kötü olabilir. Ama otel orada duruyor. Eğer siz turizmcileri desteklemezsiniz, maalesef bu oteller üç otuz paralara, çok düşük paralara kendi yatırımcısının dışındakilerin ellerine geçebilir. Niye bizim turizm sanayicimizde kalmasın. Yabancı bir bankanın genel müdürü olarak söylüyorum, benim tercihim o yönde olur.” dedi.

“EKSPER 25 MİLYON DOLAR DEĞER BİÇİNCE KREDİ DE O KADAR OLUYOR”

Akdeniz Turizm ve Otelciler Birliği’nin (AKTOB) 11’inci Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katıldıktan sonra basın mensuplarıyla sohbet eden Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş otellere kredi tahsis etmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

Ateş ekspertiz raporlarının piyasa rayicinden uzak olduğunu belirterek, “Ben örneğin pazar değeri 50 milyon dolar olan bir otele kredi vereceğim. Ancak lisanslı eksper bu otele 25 milyon dolar değer biçiyor. Bu yüzden 50 milyon dolarlık otele sadece 25 milyon dolara kadar kredi verebiliyorum.”

Ateş şöyle devam etti: “Otel sahibinin ihtiyacı 30 milyon dolarsa 25 milyonu veriyorum, ilave 5 milyon doları veremiyorum. Elim kolum bağlı. 5 milyon daha verebilsem otel kurtulacak.”

Ateş, alıcı ve satıcının rızasıyla 24 otel sattıklarını belirtirken, şu tespiti yaptı: “Bu otellerin satışında ortalama satış fiyatımız ekspertiz değerinin 2.1 katı oldu. Hatta öyle durumlar var ki, ekspertiz firmasının 28 milyon dolar dediği otel 92 milyon dolara satıldı.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler