Sosyal Medya

Borsa

Şeker Yatırım’dan ISCTR için finansal görünüm değerlendirmesi

İş Bankası 1Ç21 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif üzerinde 1,854 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %14 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,608 milyon TL olan tahminimizin ve 1,621 milyon TL olan piyasa beklentisinin %15 ve %14 üzerinde gerçekleşmiş oldu...

Şeker Yatırım’dan ISCTR için finansal görünüm değerlendirmesi

Beklentilerin hafif üzerinde sonuçlar. Hedef fiyat 8,80 TL’den 7,05 TL’ye indirildi. AL olan tavsiyemiz ise TUT olarak revize edildi…

İş Bankası 1Ç21 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif üzerinde 1,854 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %14 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,608 milyon TL olan tahminimizin ve 1,621 milyon TL olan piyasa beklentisinin %15 ve %14 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre %27 artarak %11,5 oranında ortalama özkaynak karlılığına
işaret etmektedir.

Beklentilerden iyi gelen net faiz gelirleri, diğer bankacılık gelirleri ile beklentileri aşan kredi karşılıkları ve ticari zararın birbirini dengelemesi sebebiyle net kar beklentimizin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Vergi karşılıkları %8 oranında düşük bir seviyede ve %20 beklentimizin altında gerçekleşerek karlılığı olumlu etkilemiştir.

Banka 2021 bütçesininde herhangi bir değişikliğe gitmemiştir. 2021 yılı için marjlarda 70 baz puan daralma beklentisi için aşağı yönlü risk olabileceğini öngörüyoruz. Kredi-mevduat makasında ortalama üstü zayıflama, ücret ve komisyon gelirlerinde göreceli zayıf performans, 1,85 milyar TL seviyesinde yüksek ticari zarar, TL kredilerde pazar payı kazanımları, kredi riski maliyetinde normalleşme çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

Makro tahminlerimizdeki değiklikler, kurumlar vergisi oranlarındaki artış ve sermaye maliyeti oranımızı 200 baz puan artırarak %15,5’e yükseltmemiz sebebiyle 8,80 TL olan hedef fiyatımızı 7,05 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %39 artış potansiyeli bulunmaktadır. “AL” tavsiyemizi TUT olarak revize ediyoruz. Hisse 2021T 2,8x F/K (Benzerlerine göre %12 iskontolu) ve 0,3x F/DD çarpanlarıyla ve %11,5 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Marjlarda aşağı yönlü risk olasılığı

Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyreksel bazda 116 baz puan daralarak %2,6 seviyesinde gerçekleşmiştir ve banka bütçesi olan 70 baz marj daralmasının üzerinde gerçekleşmiştir. Kredi mevduat makası çeyreksel bazda 25 baz puan daralmıştır. Marjların 2Ç21’de sabit kalması daha sonraki çeyreklerde iyileşmesi beklenmektedir.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde sınırlı toparlanma

Sektörde görülen trendin aksine ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda sınırlı %1 artmıştır. Yıllık bazda ise %8 seviyesinde bir artış gerçekleşmiştir. Banka yıllık bazda %15 artış beklemektedir.

TL kredi büyümesinde hızlanma

TL kredi büyümesi, 4Ç20’deki %3,1 seviyesinden %5,0 seviyesine yükseldi ve özel mevduat bankalarının %3,3 büyüme seviyesinin üzerinde gerçekleşti.

YP krediler ($ bazında) çeyreklik bazda %6,4 azaldı. Olumlu tarafta bankanın vadesiz mevduatlarının toplam mevduatlar içindeki payı %42 seviyesinde sabit seyretmiştir ve bu Garanti BBVA’dan sonra ikinci en yüksek orandır.

Kredi riski maliyetinde normalleşme

TGA rasyosu, çeyreksel bazda 30 baz puan azalarak %5,3 seviyesine gerilemiştir. Bu çeyrekte 770 milyon TL aktiften silme gercekleşmiştir.

İkinci aşama kredilerin toplam krediler içindeki ağırlığı 20 baz puan artarak %11,9 seviyesine ulaşmıştır. Yeniden yapılandırılan kredilerin krediler içindeki ağırlığı da 20 baz puan azalarak %7,4 seviyesine ulaşmıştır.

Ek olarak ikinci aşama beklenen zarar karşılık oranları 10 baz puan artarak %18,4 seviyesine ulaşmıştır. Üçüncü aşama beklenen zarar karşılıkları ise hafif azalarak %63,1 seviyesine gerilemiştir. Topma 26 milyar TL tutarında kredinin ödemesi ertelenmiştir. Toplam kur etkisi dahil kredi riski maliyeti (net) 167 baz puan seviyesinde gerçekleşmiştir (Bütçe: <250 baz puan).

SYR oranında hafif zayıflama

Bankanın ana ve çekirdek sermaye yeterlilik rasyosu 90 baz puan azalarak %17,8 ve %13,8 seviyelerine gerilemiştir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Şeker Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler