Sosyal Medya

Ekonomi

Günlük Bülten: ‘Günün odak noktasında ABD TÜFE rakamları var’

Büyümeye yönelik endişelerin yarattığı baskı nedeniyle zayıflıktan tam olarak sıyrılamamış olsa da piyasaların tepki alımları eşliğinde güç kazanmaya çalıştığını görüyoruz...

Günlük Bülten: ‘Günün odak noktasında ABD TÜFE rakamları var’

Büyümeye yönelik endişelerin yarattığı baskı nedeniyle zayıflıktan tam olarak sıyrılamamış olsa da piyasaların tepki alımları eşliğinde güç kazanmaya çalıştığını görüyoruz. Bu noktada, yatırımcılar yavaş yavaş gelecek haftaki Fed toplantısında alınacak kararlara odaklanırken yurt dışı piyasalarda denge bulma çabasının artması ile yurt içinde de benzer bir eğilim söz konusu. Ancak küresel ölçekte henüz net bir yön tayin edildiğini söylemek için oldukça erken.

Kaldı ki, ABD’de enflasyonun görünümü ve Fed’in atabileceği adımlar soru işareti olarak kalırken bugün TSİ 15.30’da açıklanacak olan TÜFE rakamının ardından hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda hareketliliğin yüksek seyredeceğini tahmin ediyoruz. Bu noktada, enflasyonun piyasa beklentisinden daha yüksek bir eğilim ortaya koyması ve bunun da yıl içinde tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik zemin yaratması risk iştahının daralmasına neden olabilir.

TL destek bulmaya çalışıyor

Dolar endeksi haftaya sınırlı da olsa yukarı yönlü bir eğilimle başlarken gelişmekte olan ülke para birimlerinin de sürpriz olmayan bir şekilde genel hatlarıyla dolar karşısında güç kaybettiğini gördük. Ancak TL ise daha ılımlı bir performans sergileyerek teknik açıdan önemli olduğunu düşündüğümüz 8,4725 seviyesinin altında kaldı. Bunu kısmen geçtiğimiz hafta TL’de yaşanan negatif ayrışma ile açıklamak mümkün. Kurda şimdilik net bir trend oluşumu ise görmüyoruz. Bu noktada, hem TCMB’nin hem de Fed’in izleyeceği para politikasına ilişkin soru işaretleri net bir yön tayin edilmesini önemli ölçüde zorlaştırıyor.

Borsa İstanbul küresel piyasalara paralel hareket ediyor

Yurtdışı piyasaların haftaya daha ılımlı bir zeminde başlaması Borsa İstanbul’a da pozitif yansırken BIST-100 endeksi 1448 puan sınırına kadar tepki verdi. Ancak kazanımlarını koruyamayan endeks kapanışı ise arka arkaya ikinci kez 1442 puandan geçen 200 günlük hareketli ortalamasının altında yaptı. Satış baskısı hafiflese de endekste henüz net bir momentum kazanımından söz etmek oldukça güç. Sık sık dile getirdiğimiz gibi gelecek haftaki Fed toplantısı öncesinde hisse senetlerinin anlamlı bir trend yakalamasını beklemiyoruz.

BIST-30 EKİM VADELİ VİOP KONTRATI

Ekim vadeli kontratta bugün itibariyle yaklaşık olarak 1553 puan seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama geride bıraktığımız haftadan bu yana destek olarak çalışıyor. Dolayısıyla bu seviyenin üzerinde kalındıkça yukarı yönlü denemelerin sürmesi olası görünüyor. Böyle bir senaryoda takip edeceğimiz ana hedef ise 1594 puan seviyesi olacaktır. Ancak şimdilik kuvvetli bir momentumun varlığından söz etmenin oldukça güç olduğunun altını çizmek isteriz.

USD/TL EYLÜL VADELİ VİOP KONTRATI

Eylül vadeli kontratta 8,5315 seviyesinin önemine sıklıkla vurgu yapıyoruz. Bu seviyenin altında olunması aşağı yönlü hareket alanı yaratmakla birlikte şimdilik 8,5315’ten anlamlı şekilde uzaklaşamadığı için henüz belirgin bir yön tayin edildiğini söylemek güç. Kaldı ki, göstergelerin de genel hatlarıyla yönsüz olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda 8,6000’ı direnç, aşağıda ise 8,4500’i en önemli destek noktası olarak izlemeyi sürdürüyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÜNLÜ & Co

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler