Sosyal Medya

Borsa

Gedik Yatırım’dan 2. Çeyrek Tahminleri…

Özel bankaların makul karlar açıklamasını öngörüyor, Yapı Kredi’nin öne çıkmasını bekliyoruz.  Kamu bankalarında özel bankalara nazaran daha düşük karlılık ivmesi beklerken, özel bankalarda ana temaların enflasyona endeksli tahvillerde artan getiriler, kredi/mevduat makası daralmasının sona erdiğine dair işaretler, makul komisyon geliri büyümesi ve düşük kredi karşılık maliyetleri olmasını öngörüyoruz...

Gedik Yatırım’dan 2. Çeyrek Tahminleri…

Çeyreksel bazda güçlü sonuçlar beklediğimiz sanayi şirketleri: Yılın ikinci çeyreğinde güçlü kar ivmesi beklediğimiz şirketler ve nedenleri şu şekildedir: Erdemir ve Kardemir (yüksek ürün fiyatları), Tüpraş (petrol fiyatlarındaki artış ve ürün marjlarındaki hafif toparlanma), Petkim (artan ürün fiyatlarından kaynaklanan güçlü nafta-etilen makası), Şişe Cam (düzcam tarafında güçlü fiyat ivmesi, cam ev eşyası segmentinde kapanmaların azalmasıyla birlikte artan talep, soda külü tarafında artan satış miktarları, cam ambalaj segmentinde kuvvetli seyreden uluslararası talep ve döviz kurlarındaki yüksek seviyelerin gelirlere sağladığı katkı)Coca Cola İçecek (ekonominin açılması akabinde güçlenen talep), Tofaş ve Doğuş Oto (güçlü iç talep), Logo Yazılım (güçlü satış ivmesi ve artan karlılık). Öte yandan, potansiyel güçlü kar ivmelerinin Erdemir, Kardemir, Petkim, Şişe Cam ve Tüpraş hisseleri üzerinde fiyatlanmamış olduğunu düşünmekteyiz.

Özel bankaların makul karlar açıklamasını öngörüyor, Yapı Kredi’nin öne çıkmasını bekliyoruz.  Kamu bankalarında özel bankalara nazaran daha düşük karlılık ivmesi beklerken, özel bankalarda ana temaların enflasyona endeksli tahvillerde artan getiriler, kredi/mevduat makası daralmasının sona erdiğine dair işaretler, makul komisyon geliri büyümesi ve düşük kredi karşılık maliyetleri olmasını öngörüyoruz. Özel bankalar içerisinde bahsedilen tema karışımı içerisinde Yapı Kredi Bankası’nın öne çıkmasını bekliyoruz. Oldukça düşük PD/DD çarpanından işlem gören (0,35) Yapı Kredi hissesinde beklentilerimiz gerçekleştiği takdirde bankanın sene sonu hedeflediği %14-16 öz sermaye getirisi hedefine olan yatırımcı güveni artıp, bu durum hisseye ivme kazandırabilir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

  

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler