Sosyal Medya

Borsa

Gece Bülteni: ‘Yüksek Enflasyon Geçici Değilse?’

ABD'de Eylül ayı tüketici fiyatları bir önceki aya göre %0,4 arttı, piyasa beklentisi artışın %0,3 olacağı yönündeydi. Tüketici fiyatlarında yıllık artış oranı %5,3'ten %5,4'e yükseldi, beklenti %5,3 ile aynı kalması yönündeydi...

Gece Bülteni: ‘Yüksek Enflasyon Geçici Değilse?’

ABD’de Eylül ayı tüketici fiyatları bir önceki aya göre %0,4 arttı, piyasa beklentisi artışın %0,3 olacağı yönündeydi. Tüketici fiyatlarında yıllık artış oranı %5,3’ten %5,4’e yükseldi, beklenti %5,3 ile aynı kalması yönündeydi. ABD’de enerji fiyatları aylık %1,3, yıllık %24,8 artış gösterirken, gıda fiyatlarında aylık % 0,9, yıllık %4,6 artış yaşandı. Daha önceki aylarda enflasyonu yükselten ikincil el araç, otel ve ulaştırma ile giyim fiyatları beklendiği gibi geriledi. Geçici fiyat artışlarının sona ermesi ve enflasyonda baz etkisinin devreye girmesi ile birlikte yıllık enflasyonun düşüşe geçmesi beklenirken; enerji ve girdi maliyetlerinde yaşanan artışın enflasyonda geri çekilmeyi frenlediği görüldü.

FED Başkanı Powell, varlık alımı azaltımı ile faiz artırımı arasında bir bağ olmadığını açıklamıştı. FED Başkanı sözlü yönlendirmesinde yüksek enflasyonun geçici ve kısa süreli olduğunu dile getirirken, FED içerisinde şahin kesim enflasyonun geçici olmayabileceğini belirtmişlerdi. Nitekim, yüksek gelen enflasyon nedeniyle faiz artırımının daha erken gerçekleşebileceği fiyatlanmaya başlandı. FED fund future işlemlerinde %90 olasılıkla Eylül 2022’de bir faiz artırımının olacağını işaret ederken, faiz swapları da Eylül 2022’de bir faiz artırımını fiyatlandırmaya başladı. Sonuç olarak, piyasalar yüksek enflasyonun geçici olmayacağını ve uzun süreli olması durumunda FED’in daha erken faiz artırabileceğini vadeli piyasalarda fiyatlandırmaya başladı.

Yurt dışı koşullar Dolar/TL’de volatilite yaratabilir

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 21 Ekim’de gerçekleşecek toplantısına ilişkin faiz kararı beklentileri açıklandı. Ankete katılan ekonomistler, TCMB’den gelecek hafta 50 baz puan faiz indirimi bekliyor. Yurt içinde faiz indirimi, yurt dışında FED ve BOE gibi gelişmiş merkez bankalarının faiz artırımı beklentilerinin artması TL’de zayıflığı devam ettirebilir. 9,05 destek, 9,17 direnç seviyemizdir. TCMB’de yaşanan görev değişiklikleri ile 9,17 direncinin kırılması durumunda 9,32’ye yükseliş devam edebilir.

BIST100’de yükseliş yerini yataya bırakabilir

BIST100’e para girişi, döviz kuru ve tahvil faizlerinde yaşanan rekorlara rağmen devam ediyor. Kısa vadeli güçlenmenin temelini oluşturan para girişinin devamı bugünde takip edilecek. 1423 ve 1430 direnç, 1402 kısa vadeli destek seviyemizdir. 1402 desteğinin kırılması kısa vadeli yükselişin sona erdiğini gösterir. BIST100’ün gün içerisinde 1402-1423 arasında hareket etmesini bekliyoruz.

Ekim vadeli BIST30 kontratı

Dün gün içerisinde 1537 direnci geçildi ve gün içi en yüksek 1545 görüldükten sonra kapanış 1528’den gerçekleşti. Gün içi gelen satışların yükselen ortalamalardan karşılanmış olması, bugün de 1537 direncinin zorlanabileceğini gösteriyor. Kırmızı ortalama 1522 ve mavi ortalama 1516’dan yükselip, geri çekilmelerde destek olacaktır. 1516 desteğinin kırılması yükselen trendin bozulmasına, 1537 direncinin kırılması yükselen trendin devamına işaret eder.

Ekim vadeli Dolar/TL

Dün 9.11 direncinin de destek haline gelmesini ve ilerleyen günlerde 9.25 direncine doğru yükselişin devamını beklediğimizi belirtmiştik. 9.11 direncinin kırılması ile 9.11-9.28 işlem bandına geçildi. Seans içi göstergelerin yeniden alım bölgesinden yükselmeye başlaması, diğer bir göstergenin aşırı alım bölgesine daha girmemiş olması kısa vadeli yükselişin devamını sağlayabilir. 9.11 destek, 9.25 ve 9.28 direnç seviyelerimizdir.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÜNLÜ & Co

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler