Sosyal Medya

Ekonomi

Gece Bülteni: ‘Merkez Kurdan Rahatsız Oldu…’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni koronavirüs varyantı Omicron ile ilgili dün yeni açıklamalarda bulundu. DSÖ daha önce endişe verici ve çok bulaşıcı olarak nitelendirdiği yeni koronavirüs varyantı için virüs aşısına gerek olmadığını, mevcut aşılarda yapılacak küçük ayarlamaların yeterli olabileceğini belirtti...

Gece Bülteni: ‘Merkez Kurdan Rahatsız Oldu…’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni koronavirüs varyantı Omicron ile ilgili dün yeni açıklamalarda bulundu. DSÖ daha önce endişe verici ve çok bulaşıcı olarak nitelendirdiği yeni koronavirüs varyantı için virüs aşısına gerek olmadığını, mevcut aşılarda yapılacak küçük ayarlamaların yeterli olabileceğini belirtti. Dünya borsaları bu açıklamalar ile birlikte rahat bir nefes aldı, risk alma iştahı arttı. Türk lirasında değer kayıpları TCMB’yi harekete geçirdi. Daha önce döviz kurunun günlük %20  yükselişi sonrasında sözlü uyarıda bulunan TCMB, dün piyasada doğrudan döviz satışı yaparak müdahalede bulundu.

Döviz satışı için VIOP piyasasını da kullanan TCMB’nin toplamda 1 milyar dolara yakın bir müdahalede bulunduğu düşünülüyor. Dün repo faizleri TL sıkışıklığı nedeniyle %16.5 seviyesine yükseldi. TCMB’nin döviz satarak piyasadan TL çekmesi faizleri yükseltmiş olabilir ya da TCMB döviz satışını desteklemek için piyasaya verdiği likiditeyi kısmış olabilir. TCMB’nin döviz seviyesi ile ilgili düşüncesini, doğrudan dövize müdahalelerin devam edip etmeyeceğini bugün saat 11:00-12:00 arasında gerçekleşecek TCMB yatırımcı toplantısında öğreneceğiz. Yatırımcı toplantısında ayrıca Kasım ayı enflasyonu ve 16 Aralık TCMB faiz kararı ile ilgili piyasalar ipucu arayacak.

Dolar/TL’ye müdahale geldi

TCMB 23 Kasım’da 13.50 zirvesi görüldüğünde sağlıksız fiyat oluşumu nedeniyle sözlü uyarıda bulunmuştu, dün 13.50’nin geçilmesi ile doğrudan satış yönünde müdahalede bulundu. TCMB’nin kur seviyesinden rahatsız olmaya başladığını düşünüyoruz. Fakat doğrudan döviz satımlarının kuru yavaşlatabileceğini ama yönünü değiştiremeyeceğini tahmin ediyoruz. 12.80-13.13 aralığına geri çekilmeler alım fırsatı olabilir.

BIST100 bankalarla rekor kırdı

Kurlar yükselirken sınai sektör yükseliyor, kur düşünce bankacılık sektörü piyasayı destekliyor. Dünde kurun düşmesi ile bankalar %2.78 oranında yükseldi ve rekorun yenilenmesi sağlandı. Omicron ile ilgili risk algısının düşmesi nedeniyle ulaştırma sektörüne gelen alımlar BIST100’de ki yükselişi destekledi. Bugün günlük destek seviyelerimiz 1854 ve 1844, direnç seviyelerimiz 1880 ve 1893 seviyeleridir.

Aralık vadeli BIST30 kontratı

Yardımcı indikatörlerde tepeler gerilerken, dün kontrat yeniden zirve yeniledi. Negatif ayrışma nedeniyle 2030 seviyesinin üzerinde dengelenmesi ve güçlenmesi izlenmelidir. 2030 desteğinden güç alması durumunda yükselen kanal direnci olan 2097’ye doğru yükselişin devamını bekleyebiliriz. 1977, kırmızı ortalama ve yükselen kanalın yükseldiği ana destek ve stop seviyesidir.

Aralık vadeli Dolar/TL

Kademeli şekilde yaşanan yükseliş sonucunda 13.73’de  bulunan zirve seviyesi kırıldı ve 14.23’e kadar yükseliş yaşandı. TCMB’nin doğrudan müdahalesi ile 12.60’a kadar bir geri çekilme yaşansa da 13.39 desteğinin üzerine çıkarak yükselen trend korundu. 13.39-13.58 alım fırsatıdır.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÜNLÜ & Co

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler