Sosyal Medya

Ekonomi

Finans sektöründe güven endeksi Nisan ayında yükseldi

TCMB’nin finans sektöründe yer alan firmalarla yaptığı ankete göre aylık olarak hazırladığı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre 22,8 puan artarak 157,7 seviyesine yükseldi...

Finans sektöründe güven endeksi Nisan ayında yükseldi

TCMB’nin finans sektöründe yer alan firmalarla yaptığı ankete göre aylık olarak hazırladığı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre 22,8 puan artarak 157,7 seviyesine yükseldi. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talep ve son üç aydaki iş durumu FHGE’yi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü. Sektörün yakın vadeye bakışının pozitif olması endeksi de yükseltti.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği gözlendi. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı görüldü.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü değerlendirmeler ile gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin güçlendiği gözlendi.

Kârlılığa ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki kârlılıkta artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki döneme kıyasla güçlendiği, gelecek üç aydaki kârlılıkta artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise bir miktar zayıfladığı gözlendi.

Rekabet gücüne ilişkin değerlendirmelere göre, yurt içi piyasalardaki rekabet gücünde son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentilerin güçlendiği görüldü. Yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin olarak, son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki döneme göre zayıfladığı, gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği gözlendi.

 

Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi Raporuna Buradan Ulaşabilirsiniz

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler