Sosyal Medya

Genel

ORC Araştırma: AKP oyları kime gidecek?

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki Twitter hesabı üzerinden güncel yaptıkları anket çalışmasının sonuçlarını değerlendirdi...

ORC Araştırma: AKP oyları kime gidecek?

ORC Araştırma’nın Genel Müdürü Mehmet Pösteki, son yaptıkları çalışmaya göre AK Parti’nin oy kaybının 10 puanı aştığını söyledi. Pösteki oyların hangi partilere gittiğini de açıkladı.

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki Twitter hesabı üzerinden güncel yaptıkları anket çalışmasının sonuçlarını değerlendirdi.

Araştırmaya göre AK Parti’nin oy kaybı 10 puanı aştı. Mehmet Pösteki, oy kaybının nedenini, “Ekonomi; 5 Puan Kötü yönetim; 3 Puan Hukuk, Adalet ve Özgürlük endişeleri yaklaşık 2 puan” olarak” ifadesiyle açıkladı.

AK Parti’nin eski oy oranlarına çıkmasının mümkün olmadığını söyleyen Pösteki, AK Parti’den vazgeçen seçmenin hangi nedenlerle hangi partilere yöneldiğini de şöyle açıkladı:

“Bu durumda Ekonomi düzelse dahi, Yönetimdeki Kötüleşme, Demokrasiden Geriye Gidiş ve Adalet konuları düzelmeden (bu üç konu da doğrudan başkanlık sisteminin getirdikleriyle ilgili), AK Parti en fazla kaybettiği oyların yarısını geri alabilecektir. Bu sebeple AK Parti’nin eski oy oranlarına çıkmasını pek muhtemel görmüyoruz.

Bununla birlikte ekonomi sebebiyle AK Parti’den kopan kitlenin genelinin Deva Partisi ve Gelecek Partisi’ne…

Demokrasiden Geriye Gidiş, Hukuk ve Adalet gibi konulardan dolayı ayrılan kitlenin ise CHP ve İyi Parti’ye yöneldiğini görebiliyoruz.”

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler