Sosyal Medya

Ekonomi

Murat Yetkin: Biri Erdoğan’a geminin fena su aldığını söyleyecek mi?

Bu da oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’den karayoluyla ayrılanların “depoyu fulleyip gitmelerini” övünülecek bir şeymiş gibi anlattı. Artık Erdoğan’a hangi…

Murat Yetkin: Biri Erdoğan’a geminin fena su aldığını söyleyecek mi?

Bu da oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’den karayoluyla ayrılanların “depoyu fulleyip gitmelerini” övünülecek bir şeymiş gibi anlattı. Artık Erdoğan’a hangi danışmanı söyleyip konuşma metnine eklemişse bunun Türkiye’deki akaryakıt vergilerinin düşük olmasından kaynaklandığını söylemiş; oysa Türk lirasının giderek azalan değerinden. Türk halkına çok pahalı gelen her şeyi Avrupa’da yaşayan Türkler dahil Avro hesabıyla üç kuruşa getiriyor da ondan.

Erdoğan’ın artık “bakanlar kurulu” denmeyen “kabine” toplantısı ardından yaptığı ve hayli yorgun göründüğü uzun konuşmasına göre, Türkiye ekonomisi rekorlar kırmak üzereydi. Belki bakan ve danışmanlarının kendisine çizdiği pembe tablo nedeniyle memur ve emeklilere zam oranını da yüzde 8,45 olarak müjdeledi Cumhurbaşkanı. Oysa aynı saatlerde TÜİK yıllık enflasyon oranını yüzde 17,53 olarak ilan etmişti. Buna değil muhalefet partileri AK Parti çizgisinde kurulan Memur-Sen dahi isyan etti. Sendika Başkanı Ali Yalçın, yurt çapında düzenlediği sokak eylemlerinde zammın düşüklüğünü protesto etmekle kalmadı, memurlara “grev hakkı” talep etti. Sözcü gazetesi yüzde 17,53’ün gerçek enflasyonu göstermediğini yazıp bir yılda artan fiyatları verdi. Dar gelirlilerin gıda harcamalarının temeli olan ekmeğin fiyatı bir yılda yüzde 22, süt yüzde 25, domates yüzde 27, peynir yüzde 40, yumurta yüzde 44, margarin yüzde 50, ayçiçek yağı yüzde 57 artmıştı. Doğal gazdaki artık sadece 2021 yılı başından beri yüzde 20’yi bulmuştu.

Enflasyon tepkisinin ortasında Yazlık Saray

TÜİK yüzde 17,53 gibi kimseyi inandırmadığı halde yine de çok yüksek olan enflasyon oranını açıklamadan iki gün önce, 3 Temmuz’da gazeteci Uğur Gürses, TÜİK’te iki başkan yardımcısının görevden alınıp yerine üç başkan yardımcısı atandığını ve ulusal hesaplar, enflasyon ve istihdam gibi konulara yeni gelenlerin bakacağını yazmıştı. Bu müdahaleye rağmen durum ortada.

Erdoğan’a ihracat rakamlarının patlama yapacağını söyleyenler, ihracat gelirinin halka yansımadığını, eşitsizliklerin giderek artığını söylemiyorlar.

Yine 5 Temmuz günü tam da milletin enflasyon ilanı ve memur-emekli zamları öfkesi burnundayken, Erdoğan’ın Marmaris’te yaptırdığı ve hemen “Yazlık Saray” adı verilen Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Evinin fotoğrafları ortaya çıktı. Daha önce Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı sarayının ve Taksim Camiinin mimarı olarak da bilinen Şefik Birkiye, yazlık Saray fotoğraflarını internet sitesinde paylaştı. Yazlık Saray, Marmaris’in Okluk Koyunda 92 dönüm arazi üzerine, Beştepe’yi de inşa eden Rönesans İnşaat tarafından 2018 fiyatlarıyla 640 milyon liraya inşa edilmiş; o zamanın parasıyla yaklaşık 100 milyon dolar. Malum bir de Van Gölü kıyısında Bitlis’te inşa edilen Kışlık Saray var. İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı makamı olan Tarabya’daki Huber Köşkü’nü saymıyoruz, o önceden de vardı.
Erdoğan yoksa halkın bu saraylarla mutlu olduğunu, liderimiz ne güzel yaşıyor, itibarımız artıyor diye mi düşündüğünü sanıyor?

Sahi Erdoğan’a ne söylüyorlar?

Yazının tamamı burada.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler