Sosyal Medya

Genel

MetroPoll: HDP Kapatma davası AKP oylarına nasıl yansır?

MetroPOLL Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, HDP’ye açılan kapatma davasının sonucunda AKP’den en az %5 Kürt seçmen oyunun kopabileceğini belirterek,…

MetroPoll: HDP Kapatma davası AKP oylarına nasıl yansır?

MetroPOLL Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar, HDP’ye açılan kapatma davasının sonucunda AKP’den en az %5 Kürt seçmen oyunun kopabileceğini belirterek, “Yani AKP, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olur” açıklaması yaptı.

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden açılan davada  iddianamenin oybirliğiyle kabulüne karar vermişti. DW Türkçe’den Hilal Köylü’ye konuşan MetroPOLL Araştırma Başkanı Sencar, “Erdoğan’ın partiyi kapatmak isteyeceği kanaatinde değilim” düşüncesini dile getirdi.

Araştırmalarına göre İYİ Parti seçmeninin %60’ının HDP’nin kapatılmasını desteklediğini, kapatma davası öncesi HDP’ye dönük saldırıların da İYİ Parti seçmenini etkileyip Kürtlere yaklaşmasını önlemek için yapıldığını tespit ettiklerini aktaran Sencar, “Şimdi temel soru Erdoğan’ın kapatma davasından gerçekten samimi olup olmadığıdır” dedi.

Kapatma davasının seçmenin oy eğilimini nasıl etkileyeceğini iki olasılık üzerinden değerlendiren MetroPOLL başkanı “Diyelim ki kapattılar” deyip dikkat çeken değerlendirmeler yaptı.

HDP’nin ya da devamı olacak bir partinin seçime girmesine izin verilmeyecekse HDP seçmeninde bir miktar dağılma olur, dağılanların çoğunluğu CHP’ye gider, bir kısmı da sandığa gitmeyebilir. Ama HDP seçime girerse oyların rengi değişir.

Sencar, “Oyların rengi değişir” diye ifade ettiği tabloyu şöyle anlattı: HDP bir şekilde seçime girerse, HDP seçmeni hiç dağılma göstermez. Hatta HDP kapatma davasına tepki gösteren seçmenden de oy alabilir.

Mevcut durumda Kürtlerin %25’i AKP’ye oy veriyor. HDP kapatılırsa AKP’den en az %5 Kürt seçmen oyu kopabilir. Yani AKP, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olur. HDP’li seçmen, kapatma davası var diye oyunun yönünü zaten değiştirmez.

Seçim barajı nasıl etkiler?

Sencar, AKP’nin üzerinde çalıştığı seçim yasasında değişiklik çalışmalarına gönderme yaparak, seçmenin oy tercihinde parti kapatmaktan çok seçim barajının daha etkili olacağını savundu.

%10’luk seçim barajının %7’ye ya da 5’e çekilmesi durumunda Haziran 2015’te %13’ün üstüne çıkan HDP oylarından Kürt olmayanlarının bir kısının “HDP’nin baraj sorunu kalmadı” düşüncesiyle kendi partilerine gidebileceğini kaydetti.

Cumhuriyet

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler