Sosyal Medya

Politika

Ankara’daki AB zirvesi açıklamaları: AHİM kararlarına uyun

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.…

Ankara’daki AB zirvesi açıklamaları: AHİM kararlarına uyun

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Michel, “AB, Türkiye ile ekonomik iş birliği, göç ve halklar arasında bağlantıyı artırmak için somut gündem sunmaya hazır” derken, Von Der Leyen, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmasından derin kaygı duyduklarını belirtti.

İki lider, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Erdoğan ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından AB Türkiye Delegasyonu’na geçerek basın açıklaması yaptı.

Von Der Leyen, “Bir yolun başındayız. Bu yolun bizi nereye götüreceği sadece müzakerelere değil, Türkiye’nin olumlu momentumuna da bağlı. Son haftalarda gördüklerimizin sürdürülebilir olduğu kanıtlanmalı. İnsan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterildiği kanıtlanmalı. İstanbul sözleşmesi üzerine uzun bir konuşma yaptık. Ayrılmak doğru bir sinyal vermedi” dedi. Leyen, konuşmasına şöyle devam etti:

“AB yanlış gelişmeleri konuşmaktan hiçbir zaman çekinmeyecektir. Bu durum Yunanistan ve Kıbrıs gibi AB üyesi ülkelere yönelik tek taraflı eylemler için de geçerlidir.

“İnsan hakları konuları müzakere edilemez. Kesinlikle ilk öncelik bunda. AİHM’in Kavala ve Demirtaş konusunda açıkça karar bildirdiğini gündeme getirdik. Avrupa Konseyi kurucusu olarak Türkiye’nin karalara saygı duyması önemli. İstanbul Sözleşmesi konusunda Türkiye’yi ikna edemedik ancak kesinlikle çağrı yaptık.”

Sığınmacılar için yeni mali destek

Von der Leyen, Avrupa Komisyonu’nun kısa süre içinde Türkiye’deki sığınmacılara destek için bir önderi getireceğini, sığınmacılar için yardımın sürmesine bağlı olduklarını ve Türkiye’nin de 2016 tarihli sığınmacı anlaşmasına uymasının ‘önemli bir iyi niyet göstergesi olacağını’ söyledi.

Bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede, 25 Mart’ta AB Konseyi tarafından duyurulan Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve göç mutabakatının yenilenmesi konularında daha somut ifadelerin kullanılması öngörülüyordu.

AB yetkililerin gündeminde, başta HDP hakkında kapatma talebiyle dava açılmasının istenmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı olmak üzere, insan hakları ve demokrasi açısından artan kaygıların da olacağı belirtilmişti.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler