Sosyal Medya

Ekonomi

YORUM: ‘Ağustos Ayı Enflasyonu Beklentilerin Üstünde, Gözler Merkez’de…’

İnfo Yatırım Araştırma Ekibinden Çağlar Toros Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı. Tüketici Fiyat Endeksi ağustosta yüzde 0,60 olan beklentilerin oldukça üzerine çıkarak aylık bazda yüzde 1,12, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,77 artış gösterdi...

YORUM: ‘Ağustos Ayı Enflasyonu Beklentilerin Üstünde, Gözler Merkez’de…’

Tüketici Fiyat Endeksi ağustosta yüzde 0,60 olan beklentilerin oldukça üzerine çıkarak aylık bazda yüzde 1,12, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,77 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 19,25, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 45,52 oldu.  Yıllık enflasyon böylece yüzde 19,25 ile politika faizini aşmış oldu.

Geçtiğimiz günlerde kısa sürede faiz indirimi olmayacağını fiyatlayan piyasalarda, Ağustos ayı enflasyon verisinin açıklanması sonrası yüksek enflasyonun etkileri görülüyor. Kur 8,35 seviyesinde işlem görürken, BİST100 endeksi hafif negatif seyirde.

Gözler Merkez Bankası’nda

TCMB’nin 23 Eylül’de Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddeleri özellikle delta varyantı kaynaklı coronavirüs salgını, pandemi ile gerçekleşen normalleşme adımları, jeopolitik riskler ile siyasi konular ve bunlara ilişkin oluşan ekonomi adımları olacaktır.

Enflasyonun politika faizinin üstüne çıkması sonrasında bu toplantının öneminin daha da arttığını belirtelim.

Son TCMB Toplantısında TCMB Faiz Kararını sabit bırakmıştı. Karar metninde ‘sıkı duruş ve orta vadede %5 enflasyon vurgusu’ tekrar edilirken, karar metnine ‘Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin 3. çeyrekte dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerine olumsuz yansımaları görülmektedir. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemi korumaktadır’’ cümleleri eklenmişti.

Ağustos ayında  beklentilerinden yukarıda gelen enflasyon verisi sonrasında özellikle Enflasyon raporlarında belirttiği gibi ‘enflasyonda belirgin düşüş görülene dek faiz indirimine gidilmeyeceği’ mesajını akıllara getirirken, 23 Eylül’de yapılacak PPK’da aynı mesajın verileceği TCMB’nin faiz indiriminde acele etmeyeceği ağırlık kazanmış görünüyor.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler