Sosyal Medya

Ekonomi

Piyasalar faiz artışına göre konumlandı

Merkez Bankası faiz kararının yön belirleyici olarak beklendiği dolar/TL ABD tahvil faizlerindeki yükselişle sert dalgalanıyor. Dolar/TL yaklaşık bir haftadır 7,5 etrafında dalgalı…

Piyasalar faiz artışına göre konumlandı

Merkez Bankası faiz kararının yön belirleyici olarak beklendiği dolar/TL ABD tahvil faizlerindeki yükselişle sert dalgalanıyor.

Dolar/TL yaklaşık bir haftadır 7,5 etrafında dalgalı bir seyir izledikten sonra dün HDP’ye kapatma davası açılması sonrası 7,64’e kadar yükseldi. Bu yükseliş ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklamalarının da desteğiyle geçici olurken kur güne 7.5’in hemen altında başladı. Bugün en düşük 7.46 en yüksek 7.56 seviyesinden işlem gördü. Volatilitenin arttığı dolar/TL saat 11.19’da 7,5075 / 7,5150 seviyesinde işlem görüyor. Açılışta , BIST 100 güne %0,36 puan artışla 1.567 puandan başladı.

ABD 10 yıllık hazine tahvil getirisi bugün 10 baz puan artışla Ocak 2020’den beri ilk defa %1,74’e yükseldi.

ABD Merkez Bankası’nın dünkü kararı sonrası piyasalarda bugün yön belirleyici olarak 14.00’te açıklanacak olan TCMB’nin faiz kararı izlenecek.

Reuters anketine katılan 21 kurumun tamamı politika faizinde artış bekliyor. Piyasa tepkisi ötesinde TL’nin önümüzdeki dönemdeki performansı açısından da bugünkü karar belirleyici konumda. Bankacılar TCMB’nin piyasadaki faiz artırım beklentilerini karşılamaması halinde piyasanın gerisinde kalabileceğine ve TL’nin de ekonomik toparlanma yolundaki küresel piyasaların merhametine kalma riskine dikkat çekiyorlar. İzlenen risk unsurlarına arasında dün itibarıyla Halkların Demokrasi Partisi’nin (HDP) kapatılmasına yönelik açılan dava da girdi.

Atilla Yeşilada, “Eğer 100 baz puan faiz artırımı gelmezse, kurda çok tehlikeli bir alevlenmenin yolu açılır. Hatırlayalım, Türk-ABD ve AB ilişkilerinin HDP’ye kapatma davası açılması sonrası hem bozulması hem de uyarıların öne çekilmesi söz konusu olacak. Zaten diken üstünde duran gelişmekte olan piyasa fonları açısından düşük faiz, reform eksikliği ve güvercin bir TCMB, Türkiye’den çekilmek için gerekçe olarak kullanılır.” dedi.

Reuters/Investing

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler