Sosyal Medya

Gündem

Piyasa Bülteni: Fırtına öncesi sessizlik

Küresel mali piyasalar dün günü, bugün başlayacak kritik takvim öncesinde temkinli bir seyir ile tamamladı. Dün başlayan ve bugün sonuçlanacak…

Piyasa Bülteni: Fırtına öncesi sessizlik

Küresel mali piyasalar dün günü, bugün başlayacak kritik takvim öncesinde temkinli bir seyir ile tamamladı.

Dün başlayan ve bugün sonuçlanacak FED’in Eylül ayı olağan FOMC toplantısı, piyasaların bir numaralı gündem maddesi olarak takip ediliyor. Yarın ise TCMB’nin olağan Eylül ayı toplantısı bulunuyor.

FED, dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, temerrüdün kıyısına kadar gelen Çinli emlak devi Evergrande krizinin bulaşıcılık arz edecek kadar öneme haiz olduğu bir ortamda, oyunun kurallarını alt üst edecek boyutta ‘uç’ bir karar almaktan imtina edeceğini düşünüyoruz.

Tüm bu bilinmezlerin cevabını, bu gece geç saatlerde (KKTC saati ile 21:00) öğrenmeye başlayacağız. FED toplantısı ardından yayınlanacak politika metnini, üyelerin faiz ve ekonomiye dair projeksiyonlarını ve en önemlisi başkanı Powell’ın değerlendirmesi, piyasaların bir numaralı gündem maddesini oluşturuyor.

Biraz detaylandırmaya çalışalım. Piyasaların gözlüğünde, en önemli ilk soru, uzun bir süredir, aylık 120 milyar dolar olarak devam eden ve tahvil alımları ile ekonomiye destek veren FED’in bu desteği (teşviği) azaltacak (tapering) yönde bir karar alacak mı? Kanımca, bu toplantı metnine ve Başkanın konuşmasına taperinging sinyal olarak gireceği lakin FED’in asıl adımı, 2-3 Kasım tarihindeki toplantıya saklayacağı yönündedir. Bu bakış açısıyla, likiditenin devam edeceği akabinde kademeli olarak azalacağı fikri piyasalar üzerindeki tahribatı sınırlandırabilir.

Piyasaları asıl derinden sarsacak unsurun ise, her çeyrek sonunda açıklanan FED üyelerinin tahminleri (projeksiyonları) olacaktır. Bu minvalde meşhur dot plot (nokta grafik) ilk faiz artırım tarihinin 2023 yılından 2022 yılına çekildiğini gösterirse, piyasaların renginin de kırmızıya döneceğini düşünüyoruz. Başkan Powell ise, 21:30’da mikrofon karşısına geçip politika metni ile üyelerin projeksiyonları ardından oluşan havayı yumuşatmaya gayret göstereceğini düşünüyoruz (güvercin duruş).

Önümüzdeki 4 günlük yoğun takvim, küresel piyasalar üzerinde ciddi manada etki barındırabilecek kapasiteye sahip olduğunu unutmamak gerektiğinin altını bir kez daha çizmek isterim. Bu bakış açısıyla, acele kararlar almaktan imtina edilmesi gerekiyor!

Türk mali piyasalarında hafta başı esen sert fırtına dün bir nebze de olsun duruldu. USDTRY kuru bir önceki gün test ettiği 8,72 seviyesinden geri çekilerek dün 8,62 seviyelerinde denge buldu. Piyasalar, bu kadar önemli gündem maddesinin biriktiği bir haftada, hele bir de manşet enflasyonun henüz gerileme kaydetmediği de düşünülürse, TCMB’nin olası bir faiz indirimi ‘macerasına’ gitmek istemeyeceğini düşünerek adeta soluklandığını not edelim.

Dün bir nebze de olsun bekle ve gör stratejisine geçen piyasalar, günü ve geceyi dar bir bantta salınarak tamamladı. ABD borsalarının önemli bir değişim göstermezken, bu sabah Asya piyasalarında hava parçalı bulutlu. Tayvan borsası %2,2 düşüşle başı çekerken, Çin ve Japonya borsaları ise %0,4 oranında aşağıda işlem görüyor. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise hafif çapta da olsun artılar görüyoruz.

Bu sabah Reuters’da, Evergrande’nin Perşembe günü vadesi gelecek kupon ödemesini (tahvilin kupon faizini) ödeyeceğini açıklaması, yatırımcıları ürküten yakın ve dağınık bir çöküş korkusunun da yatışmasına neden olabileceğini düşünüyoruz. Bu bakış açısıyla, her ne kadar yarın ödenecek kupon faizi için kaynak bulunsa da, Çinli emlak devi Evergrande’nin  temerrüde düşme ihtimalinin halen daha devam ettiğini göz ardı etmesem de, IMF’nin de dediği üzere, Çin’in Evergrande sorunu ile baş edecek araçlara sahip olduğu görüşü de yavaş yavaş kuvvet kazanabilir.

Kıymetli madenler tarafında, şimdilik, bir nebze de olsa, serbest düşüşün durduğunu görüyoruz. Gümüş kritik 22,45 dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışırken, altının ons fiyatının da son 3 gündür minik adımlarla da olsun tırmanmaya başladığını görüyoruz. Her ikisi için de yön tayini net olmadığından kenarda bekliyoruz.

Kripto paralar cephesinde, önemli gündem maddeleri öncesinde sert bir volatilite dikkat çekiyor. Özellikle, Ethereum’da, teknik görüntüyü, 3bin dolar seviyesinin altında pek de sevemedik. Buraya mim koymuş olalım!

Mali piyasaların aklı fikri başka yerde olsa da, makro takvimde bugün içeride tüketici güven endeksi, dışarıda ise ABD ikinci el konut satışları göz ucuyla da olsa takip edilecektir.

 

 

 

Kaynak: iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler