Sosyal Medya

Borsa

Küresel piyasalarda risk iştahı düşük başladı

ABD’de yeni veriler ve yeni açıklamalarla gündemdeki yerini koruyan enflasyon endişeleri ve Asya’daki virüs önlemleri küresel piyasalarda yeni haftanın başlangıcında…

Küresel piyasalarda risk iştahı düşük başladı
Yeni hafta küresel piyasalarda düşük risk iştahıyla başladı.

İlk ABD vadeli işlemlerinde düşüş görülürken ABD enflasyonu endişeleri ile Singapur ve Tayvan’da koronavirüs vaka sayılarındaki artışın etkisiyle Asya Borsaları karışık seyretti. Avustralya ve Hong Kong’da borsalar hafif yükselirken, Japonya Nikkei’de yüzde 1’in üzerinde kayıp izlendi.

Çin’de Nisan ayında yüzde 25 artması beklenen perakende satışlar yüzde 17,7, yüzde 10 yükseleceği öngörülen sanayi üretimi de yüzde 9,8 arttı. Çin borsası beklenti altında kalan verilere karşın yüzde 2’ye yakın yükseldi.

MSCI Tüm Ülke Dünya Endeksi enflasyon endişeleriyle geçen haftayı yüzde 1,58 düşüşle şubat ayından bu yana en kötü haftalık performansla kapatırken, Wall Street endeksleri, sakinleşen emtia fiyatları ve zayıf perakende satışlar verisinin etkisiyle Cuma gününü yükselişle tamamlamayı başarmıştı. S&P 500 cuma günü yüzde 1,5 yükselse de haftalık bazda yüzde 1,4 geriledi. Aralıksız 4 haftayı düşüşle tamamlayan ve Ağustos 2019’dan bu yana en uzun haftalık düşüş serisine imza atan Nasdaq 100 haftanın son işlem gününde yüzde 2,17 yükseldi.

Geçen haftayı yüzde 1,6284’ten tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yeni haftanın ilk işlem günü sabahında yüzde 1,62’nin de altına indi. Cuma yüzde 0,35 gerileyen Bloomberg Dolar Endeksi ise hafif artıda.

 

Haberin devamı için: https://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar-yeni-haftaya-dusuk-istahla-basladi-2280307

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler