Sosyal Medya

Piyasa

Fitch: Rusya’nın kredi notu ABD yaptırımlarına karşı dirençli”

Fitch, Rusya’nın “BBB” olan kredi notunun son ABD yaptırımlarına karşı dirençli olduğunu bildirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, yaptırımların,…

Fitch: Rusya’nın kredi notu ABD yaptırımlarına karşı dirençli”

Fitch, Rusya’nın “BBB” olan kredi notunun son ABD yaptırımlarına karşı dirençli olduğunu bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, yaptırımların, kuruluşun Joe Biden yönetiminde ülkeye yönelik yaptırım riskinin yüksek kalacağı görüşüyle tutarlı olduğu belirtildi.

Açıklamada, Rusya’nın “BBB” olan kredi notu ile “durağan” kredi notu görünümünün son ABD yaptırımlarına karşı dirençli olduğu kaydedildi

Kuruluşun 5 Şubat’ta yaptığı ülke değerlendirmesinde makroekonomik ve finansal istikrarı zedeleyen ya da borç servisi ödemelerini engelleyen ek yaptırımların uygulanmasının olumsuz bir derecelendirme unsuru olarak belirlendiği anımsatılan açıklamada, “15 Nisan’da alınan tedbirlerin bu etkiyi yaratacağına inanmıyoruz.” değerlendirmesine yer verildi.

Açıklamada, tahvil alımına ilişkin yasağın sadece birincil piyasa faaliyetleri için geçerli olduğuna işaret edilerek, bunun ABD kurumlarının zorunlu satışına neden olmayacağı tespitinde bulunuldu.

Yaptırıma ilişkin kararın ABD hükümetine Rus devlet borçlarına yönelik yaptırımları genişletme yetkisi verdiği vurgulanan açıklamada, yaptırımların hala Rusya’nın kredi notu için önemli bir risk olarak görüldüğü belirtildi.

 

 

Kaynak: bigpara.hurriyet.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler