Sosyal Medya

Borsa

Altın fiyatlarında rekor çöküş

Altın fiyatlarının 200 günlük ortalamasını 50 günlük hareketli ortalama aşağıya doğru kesti. Uzmanlar tarafından ölüm kavşağı olarak görülen rakamlara doğru…

Altın fiyatlarında rekor çöküş

Altın fiyatlarının 200 günlük ortalamasını 50 günlük hareketli ortalama aşağıya doğru kesti. Uzmanlar tarafından ölüm kavşağı olarak görülen rakamlara doğru düşen Ons altın 1675 dolar seviyelerine kadar gerilerken haftanın ilk iş günü ise toparlanarak 1745 seviyesine kadar çıktı. Peki bundan sonra altın fiyatlarında neler olacak? Fiyatları düşen altın yatırımcılar için yeni bir fırsat mı?

ABD’de tarım dışı istihdam verisinin güçlü bir toparlanmaya işaret etmesiyle küresel piyasalarda altın adeta çöküş yaşadı. Altında yaşanan bu hızlı düşüş en son Şubat ayında yaşanmıştı ve altın yüzde 8 civarında değer kaybetmişti. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşün Dolar/TL ’deki yükselişten ağır basmasıyla geriledi

Yeni haftaya sert hareketle başlayan altında düşüşün nedenlerini yorumlayan uzmanlar altındaki düşüşün en temel nedeninin ABD’den gelen olumlu veriler olduğunu belirtti.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed’in varlık alımı azaltımına daha erken ve kademeli bir şekilde başlaması gerektiğini söylerken Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de istihdam verilerinin bir iki ay daha böyle kuvvetli gelmesinden sonra merkez bankasının varlık alımı azaltımına başlaması gerektiğini belirtti.

Fed’den yapılan açıklamalarda istihdam piyasasının varlık alımı azaltımı kararını etkileyecek ana faktörlerden biri olacağı vurgulanmıştı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, tarım dışı istihdam verisi öncesinde yüzde 1,17 seviyesinde bulunurken veri sonrasında yüzde 1,31’e kadar yükseldi.

Doların en fazla işlem gördüğü para birimlerine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.142 seviyesinden 1.149 civarına fırladı.

Temmuz ayını dar bir fiyat aralığında geçiren ons altın, istihdam verisi sonrasında 100 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kırarken değerli metalin 50 günlük hareketli ortalaması da 200 günlük ortalamasını aşağı yönlü kesiyor. Bu da altın fiyatlarının düşüş eğilimine girdiğinin bir işareti olarak yorumlanıyor.

Nisan ayından itibaren artan enflasyon ve Fed’in para politikasında hala güvercin mesajlar vermesiyle yükselişe geçen ons altın, Haziran başında 1.900 doları geçerek Ocak ayından beri en yüksek seviyeyi görmüştü. Nisan’dan bu yana ilk defa 1.740 doların altını gören ons altın, 1.736 dolar civarında işlem görüyor.

Temmuz ayını 500 TL civarında dalgalı bir seyir ile geçiren gram altın Ağustos başında dolar kurunda yaşanan düşüşle 490 TL civarına gerilemişti. Gram altın, 3 Ağustos’tan bu yana yükselen dolar/TL’den destek bulmasına rağmen küresel altın fiyatlarındaki yükselişin ağır basmasıyla 3 ayın en düşük seviyesine yakın bulunuyor

ABD ekonomisi beklenenden daha hızlı gelişip toparlanıyor diyen Prof. Dr. Sefer Şener, ‘Altındaki düşüşün en temel nedeni ABD’den gelen olumlu veriler. Beklenenin üzerinde istihdam artışının yaşanması ve diğer ekonomik verilerin güçlü gelmesi piyasada şöyle bir algı oluşturdu.

Ons altın için şu an alım fırsatı. ABD piyasalarında dolar endeksi yükseldiği için altın fiyatları geriliyor. Yerli yatırımcılar açısından da bu rakamlar önemli bir alım rakamıdır. Altın için önemli bir fırsat oldu.” dedi.

 

 

Kaynak: karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler