Sosyal Medya

Döviz

Uğur Gürses: 128 milyar dolara ne oldu ve 15 kritik soru

Merkez bankasının TL’nin değerini korumak için kamuya açık olmayan yöntemlerle Türkiye’nin döviz rezervlerinin hepsini, swap yoluyla da borçlanarak yaptığı satış…

Uğur Gürses: 128 milyar dolara ne oldu ve 15 kritik soru

Merkez bankasının TL’nin değerini korumak için kamuya açık olmayan yöntemlerle Türkiye’nin döviz rezervlerinin hepsini, swap yoluyla da borçlanarak yaptığı satış sürecinin yakın takipçisi olan Uğur Gürses, blogunda Canikli’nin açıklamaları ardından can alıcı bir makale daha yazdı.

Makalenin tamamı aşağıda linkte olmakla birlikte, Gürses’in eski bir merkez bankacı olarak sorduğu 15 doğru soruyu vurgulayarak sizlerle paylaşmak istedik:

Temel sorular şunlar:

 1. Satılan, eritilen döviz rezervi miktarı tam olarak ne kadardır? 128 milyar doların üzerinde midir?
 2. 128 milyar dolarlık döviz rezervleri Merkez Bankası’ndan hangi yollarla çıkarılmıştır?
 3. Merkez Bankası bu konuda, kendi bünyesi dışında yapılan satışlara ilişkin bir Banka Meclisi kararı, Yönetim Komitesi Kararı almış mıdır? Satışlarla ilgili bir Karar Defteri tutulmuş mudur?
 4. Ülke rezervlerinin finansal güvenliği tehlikeye atacak düzeyde bu kadar eritilmesine siyasi direktif var mıdır? Kim vermiştir?
 5. Merkez Bankası’ndan çıkarılan dövizler nereye aktarılmıştır?
 6. Hangi mekanizmalarla satılmıştır? Bankalar arasında mı? Döviz brokerleri aracılığı ile mi? Uluslararası banka ya da finansal kurumların oluşturduğu trading sistemleri aracılığı ile mi?
 7. Satışa aracılık edenler ‘blind broker’ mıdır? Yoksa alıcı ve satıcı taraflar birbirlerini bilebilecek bir eşleşme ile mi satışlar gerçekleşmiştir?
 8. Dövizlerin günlük olarak işleyişte satışına kimler karar vermiştir?
 9. Hangi kurdan ne kadarlık miktarlarla satılmıştır?
 10. Hangi kurdan ne kadar satılacağına kim/kimler karar vermiştir?
 11. Satışla alınan TL’ler ne yapılmıştır? Hemen Merkez Bankası’na aktarılmış mıdır? Üzerinden faiz, komisyon elde edilmiş midir?
 12. Satışların alıcıları bilinmekte midir? Alıcılar biliniyorsa döviz satışları sırasında satıcının aleniyeti ile işlem ilişkisi örtülenmiş midir?
 13. Blok satışlar yapılmış mıdır? Yapıldıysa kimlere, ne kadar, hangi kurdan satılmıştır?
 14. Uzlaşmalı, pazarlıklı satış yapılmış mıdır?
 15. Yapılan satışlardan oluşan kur zararı (Hazine üzerine alınan pozisyonlar dahil) ne kadardır?

Yazının tamamı burada.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler