Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Merck ürettiği 700 dolarlık Kovid ilacının ölümleri yüzde 50 azalttığını açıkladı

Merck ilaç firması, Covid-19 tedavisi için geliştirdiği molnupiravir adlı ilacın laboratuvar çalışmaları sonucu yüksek oranda bulaşıcı ve baskın Delta da…

Merck ürettiği 700 dolarlık Kovid ilacının ölümleri yüzde 50 azalttığını açıkladı

Merck ilaç firması, Covid-19 tedavisi için geliştirdiği molnupiravir adlı ilacın laboratuvar çalışmaları sonucu yüksek oranda bulaşıcı ve baskın Delta da dahil olmak üzere Corona virüsünün bilinen varyantlarına karşı etkili olduğunu açıkladı. Reuters‘ın haberine göre şirketin yeni ilacı Molnupiravir, ilk klinik çalışmalarını başarı ile tamamladı. Henüz piyasaya sürülmemesine rağmen oldukça etkili olan ilacın, ciddi hastalık riski taşıyan insanların hastaneye yatış veya ölüm olasılığını yaklaşık yüzde 50 oranında azalttığı açıklandı.

Merck’in bulaşıcı hastalıklar ve aşılar bölümünün başında olan Jay Gobler, molnupiravirinin, mevcut tüm Covid-19 aşılarının aksine, varyantlar arasındaki farklılıkları tanımlayan virüsün spike proteinini hedef almadığından, ilacın virüs gelişmeye devam ederken de aynı derecede etkili olduğunu söyledi.

Molnupiravir bunun yerine virüsün kendi kopyalarını oluşturması için gereken bir enzim olan viral polimerazı hedefliyor. İlaç, virüsün genetik koduna hatalar ekleyerek çalışacak şekilde tasarlanmış.

Merck, verilerin, ilacın en çok enfeksiyon sırasında erken verildiğinde etkili olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Amerikalı ilaç üreticisi, ilacın ilk denemelerinde katılımcılardan alınan nazal sürüntü örneklerine karşı antiviral testi yaptı. Delta, bu denemeler sırasında yaygın değildi, ancak molnupiravir, Covid-19 nedeniyle hastaneye yatış ve ölümlerdeki son artışın arkasındaki Delta varyantının laboratuvar örneklerinde de test edildi.

Merck bu yılın başlarında, küçük, orta aşamalı bir deneyde, beş günlük molnupiravir tedavisinden sonra, ilacı çeşitli dozlarda alan hastaların hiçbirinde bulaşıcı Corona virüsü testinin pozitif çıkmadığını, plasebo verilen hastaların yüzde 24’ündeyse testin pozitif çıktığını belirtti.

Merck , şu anda ortağı olan biyoterapi firması Ridgeback ile geliştirdiği antiviralin biri Covid-19 tedavisi için, diğeriyse önleyici olmak üzere iki Faz III denemesini yürütüyor.

Grobler, Merck’in Faz III tedavi çalışmasının Kasım ayı başlarında biteceğini tahmin ettiğini söyledi.

Fiyatı ne kadar?

2021’in sonuna kadar 10 milyon adet ilaç üretmeyi ve gelecek yıl daha fazla doz hazırlayacağını açıklayan Merck, Molnupiravir’in fiyatını da belirledi. Şirketin, doz başına istediği fiyat ise 700 $ dolar. Ne yazık ki bu fiyat oldukça yüksek. Ancak şimdiden 1.7 milyon dozu satılmış durumda.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler