Sosyal Medya

Gündem

Mahmut Öğür yazdı: AKP şimdi ne yapacak?

Cuma akşamı niçin deprem mahiyetinde 2 kararname yayınlandı?  Bu sorunu cevanını aramaya devam ediyorıuz. Başkan Erdoğan’ın AKP Büyük Kongresi sonrasında…

Mahmut Öğür yazdı:  AKP şimdi ne yapacak?

Cuma akşamı niçin deprem mahiyetinde 2 kararname yayınlandı?  Bu sorunu cevanını aramaya devam ediyorıuz. Başkan Erdoğan’ın AKP Büyük Kongresi sonrasında hem parti yönetimi, hem de Kabine’de kapsamlı revizyon yapacağı haberleri basının tüm renkleri tarafından dillendiriliyor. Örneğin, Cumhuriyet’ten Sertaç Eş köklü kabine değişikliği yapılacağı kanaatinde. SABAH yazarı Mahmut Öğür de AKP’de “değişim tsunasiminin” yolda olduğunu ekledi:

 

 

Sertaç  Eş ne yazdı?

 

Son yaşanan iki gelişmenin de etkisiyle dikkatler hafta başında. Ağbal’ın görevden alınmasına döviz kurları ne tepki verecek? Mesajlaşma gruplarında “kabine toto” oynanıyor. Herkesin bir kabine listesi var. Kimi pazartesi yeni kabine değişikliği bekliyor, kimi yüzde 70’i değişen teşkilat yapısıyla düzenlenecek kongredeki değişikliklerden sonra sıranın kabineye geleceğini söylüyor.

 

Ağbal’a kabinede yer verileceği, damadın yeniden bakan olacağı iddiaları, Binali Yıldırım’ın “Cumhurbaşkanı Yardımcılığı”na atanacağı senaryoları eksik değil. Bu senaryoların tamamının kaynağı AKP… Cumhur İttifakı ortaklarından MHP, iç düzenlemesini büyük oranda yaptı. Sırada AKP var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı değişiklikler, alacağı kararlar, geleceğini belirleyecek.

 

 

Mahmut Öğür:  Değişim tsunamisi

 

AK Parti’nin 7’nci Olağan Kongre’si de tam bu zamana denk düştü. Bu yüzden sürecin nereye evrileceğini ve sırrını anlamak için bütün gözler o kongrede olacak.

Acaba nasıl bir değişim olacak ve bu değişimi kimler, nasıl yönetecek?

Burada da parti yönetiminden belki biraz daha fazla kabinede nasıl bir değişim olacağı merak ediliyor. Bunun nedeni de eski alışkanlıklar. Oysa ilk kez Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle farklı bir kabine tecrübesi yaşandı ve bu nedenle de iki bakan dışında bir değişim olmadı. Hatta sık sık yapılan “Kabine değişiyor” haberleri de boşa çıktı.

Ancak şimdi “tam zamanı” denebilecek bir durum söz konusu. Ortada iki buçuk yıllık bir tecrübe var ve dışarıdan atanan bakanların nasıl bir performans gösterdikleri görüldü. Buna devam mı edilecek yoksa büyük oranda “siyasi aktörlere” mi dönülecek?

Başkan Erdoğan’ın verdiği yüzde 60-70’lik değişim işareti ikinci seçeneği öne çıkartıyor. AK Parti içinde “tsunami” diyerek çok daha fazlasını beleyenler bile var. Onlara göre, 2023’e giderken oluşacak “hortum” kabineden parti yönetimine, bakan yardımcılarından genel müdürlere birçok kişiyi silip süpürecek ya da yerlerini değiştirecek.

Bir anlamda 2023’e giderken parti de kabine de yeniden yapılandırılacak.

Tek ölçü de, özellikle kabine ve parti yönetimi için toplumla sahici ilişki kuracak siyasi aktörleri ön plana çıkarmak. Bu konuda İstanbul, Ankara ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerde AK Parti teşkilatlarındaki değişim örnek gösteriliyor. Kime sorarsanız sorun, ölçü olarak konulan bu üç ildeki başkan ve yönetim kurulu değişikliği büyük oranda isabetli bulunuyor.

Yeni isimlere gelince… Siyaset kulislerinde uzun süredir hem kabine hem de parti yönetimiyle ilgili çok şey söyleniyor. Hatta “yer yerinden oynayacak” diye yazanlar bile var. Ne derse densin, zaten yüzde 70’e varan bir değişim olacağını bizzat Başkan Erdoğan açıklamıştı. Bu yüzden sonuç şaşırtıcı olmayacak… Yeni isim konusunda doğrusu kimse fazla bir şey bilmiyor. Sadece çok sayıda farklı isimle görüşüldüğü söyleniyor. Bu nedenle önceden tahmin yürütmek zor.

Ancak şu söylenebilir, hem yeni bakan atamasında hem de parti yönetiminde siyasetle bağını koparmayan eski bakan ve milletvekilleri öne çıkacak… Tabii bunun yanında hiç hesapta olmayan tıpkı İstanbul İl Başkanı gibi çevrede duran sürpriz isimler de konuşuluyor.

Doğal olarak söylenenlere bakılırsa, en az 6-7 bakanın değişmesi kaçınılmaz. Kimin gideceğini ve yerine kimlerin geleceğini Başkan Erdoğan veya bir iki yakın isim dışında kimsenin bildiğini sanmıyorum. O nedenle bu kez isim yazamıyorum.

 

 

Kaynak:  SABAH

 

Kerim Rota: Naci Ağbal’ın gidişi & İstanbul Sözleşmesi: Türkiye’de neler oluyor?

 

FÖŞ yazdı: Ekonomiyi düşünen var mı acaba?

 

Veysi Dündar: Cinayeti Kör Bir Balıkçı Gördü*

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler