Sosyal Medya

Borsa

İnfo Yatırım: BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Ne Oldu? Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 18.622 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 206 kişi olarak açıklandı.…

İnfo Yatırım: BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz

Ne Oldu?

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 18.622 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 206 kişi olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı: Birleşik Krallık basınında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Afganistan’daki krizi görüşmek üzere G7 liderlerini Salı günü sanal bir toplantıya çağırdı.

İngiltere’de pozitif coronavirüs vakalarında antikor düzeylerini izlemek ve ortaya çıkan verileri değerlendirmek için halka ilk kez coronavirüs antikor testleri sunulacak.

Ne Olacak?

Yurtiçinde Ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi açıklanacakken; Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de ise PMI verileri ön planda olacak.

Jackson Hole Toplantısı 26 – 28 Ağustos’ta gerçekleşecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz hafta Fed tutanaklarına yansıyan varlık alımlarının azaltılmasına yönelik anlaşmazlık piyasaları tedirgin ederken, delta varyantına kaynaklı coronavirüs sayılarının artması da paniğe neden oldu.

BİST100 endeksi tarafı da geçen hafta küresel piyasalara paralel satış ağırlıklı seyir izledi. Delta varyantı baskılarının yanı sıra FOMC Tutanaklarında tahvil alım programları ile oluşan anlaşmazlık piyasaları baskıladı. Endeksin 1.433 desteğini görüp dönmesi, 1.450 seviyesi direncinin üzerinde kalma olasılığını artırdı.  Cuma günü hafif satıcılı güne başlayan endeks gün sonunda gelen alımlar ve Dolar / TL’deki geri çekilmenin de etkisiyle pozitif seyirde tamamladı. 60 g HO’nun geçtiği 1.415 seviyesinin üzerinde kalındıkça pozitif görüşümüzü koruyor, 1.500 seviyesini kısa vadeli hedef olarak görüyoruz. 1.430 destek seviyesinin kırılması ise mevcut trendin bozulma ihtimalini arttıracaktır.  Piyasalar bu hafta Öncü PMI verilerine ve Jackson Hole Sempozyumu’na odaklanacak. Sempozyumda
Powell’ın açıklamaları dikkatle takip edilecek.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif alıcılı açılış bekliyoruz. VİOP 30 Endeks Ağustos kontratı, Cuma günü 1.545 – 1.569 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.564 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 15.537 azalarak 484.849 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1562 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 1.585’ın üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.600 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.545 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.575 ve 1,585 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.554 ve 1.545 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

BEYAZ – 100 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.
BRLSM – Şirket ile Aydınlı İnşaat arasında Aydınlı Hazır Giyim Selimpaşa Fabrikası’nın Mekanik Tesisat yapım işleri için 11,4 milyon TL bedelli sözleşme imzalandığı açıklandı.
BUCIM – Sermaye artırımından elde edilen fonun 67,9 milyon TL’lik kısmının yatırım harcamalarında kullanıldığı açıklandı.
CELHA – Sermaye artırımından elde edilen fonun tamamının ISCTR’den alınan spot kredi ödemesinde kullanıldığı açıklandı.
DAGI VKING – VBTS kapsamında şirket paylarına 6 Eylül’e kadar brüt takas tedbiri getirildi.
DITAS – Sermaye artırımından elde fonun işletme sermayesi ihtiyaçlarında kullanıldığı açıklandı.
EGEPO.HE – Şirket payları Borsa’da Satış yöntemiyle 25 – 26 Ağustos’ta halka arz edilecek.
IHLAS – İstanbul Avcılar’daki 42.964 m 2 ’lik arsa üzerinde konut ve işyerinden oluşan Bizimevler inşaat projesi yapmak üzere hasılatın %35’i arsa sahibine ait olacak Hasılat Paylaşım Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
KARSN – Karsan Atak Electric’in Barselona-Madrid arasında test edilen ilk elektrikli otobüs olduğu medyada yer aldı.
MMCAS – 1 yatırımcı tarafından yönetim kurulu kararının iptali istemiyle dava açıldığı belirtildi.
QNBFB – 112 gün vadeli 257,0 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

SISE –
o IFC’nin Şişecam’a 75 milyon euro finansman sağladığı medyada yer aldı.
o JCR Avrasya tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunun AAA(Trk) / (Stabil Görünüm), Kısa Vadeli Ulusal
Notunun "A-1+(Trk) / (Stabil Görünüm)", Uzun Vadeli Uluslararası Notunun (yerel ve yabancı para cinsinden) BBB- /
(Stabil Görünüm)" ve Kısa Vadeli Uluslararası Notunun (yerel ve yabancı para cinsinden) A-3 / (Stabil Görünüm) olarak belirlendiği açıklandı

ULKER – Esenyurt fabrikasında üretimi yapılan kek işini, kek üretiminde kalite, verimlilik ve rekabet avantajını arttırma stratejisi dahilinde Gebze fabrikasında yer alan ve genişleme projeleri için ayrılan alana taşınmasına ve Esenyurt’taki binanın arsasıyla beraber karar verildiği açıklandı.
YKBNK – 720 gün vadeli 181,1 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
YEOTK.HE – Şirket payları Borsa’da Satış yöntemiyle 27 – 31 Ağustos’ta halka arz edilecek.

 

Kaynak: İnfo Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.