Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

IMF: 50 milyar dolarlık aşı paketi

Avrupa Komisyonu ve G20 ülkelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen sağlık zirvesinde konuşan IMF Direktörü Kristalina Georgieva, salgını bir an önce sonlandırmak…

IMF: 50 milyar dolarlık aşı paketi

Avrupa Komisyonu ve G20 ülkelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen sağlık zirvesinde konuşan IMF Direktörü Kristalina Georgieva, salgını bir an önce sonlandırmak için zengin ülkelerin yardım hibelerini artırmaları gerektiğini söyledi.

IMF, 2021 yıl sonuna kadar tüm dünyadaki nüfusun %40’ını, 2022 sonuna kadar %60’ını aşılamak için 50 milyar dolarlık Kovid-19 yardım paketi teklifini açıkladı. Böylece IMF 2025 yılına kadar dünya ekonomisine 9 trilyon dolar enjekte edecek. 50 milyar dolar civarında bir maliyeti olması beklenen paketin 35 milyar dolarını zengin ülkelerin hibeleri, 15 milyon dolarını ise ulusal hükümetlerin düşük ya da sıfır faizli kredileri oluşturacak.

Salgının şu ana kadar dünyada 3,5 milyon insanı öldürdüğünü vurgulayan IMF, eşit olmayan sağlık görünümünün dünya için ciddi bir risk oluşturduğunu hatırlattı.

Georgieva, “Bu pakete en fazla desteği vermesi talep edilen gelişmiş ülkeler, kamu yatırımlarından modern tarihteki en yüksek getiriyi sağlayacak. Bu GSYH’lerinin %40’ına ve 1 trilyon dolarlık ek bir vergi gelirine tekabül ediyor” dedi.

G20 ülkeleri halihazırda 22 milyar dolarlık bir hibe vermeyi kabul ederken geriye 13 milyar dolarlık ek bir hibe ihtiyacı kalıyor.

IMF’nin öngörülerine göre, bu yıl 1 milyar doz aşı yardımı yapılabilecek ve 2022 yılında fazladan 1 milyar dozluk bir üretim gerekecek.

IMF

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler