Sosyal Medya

Gündem

İhsan Çaralan yazdı:  AKP ‘Seçimle iktidardan gitmez’e oynayarak başarı kazanabilir mi?

MANTIKSAL OLARAK ANLAŞILMAZ, SİYASİ OLARAK ANLAŞILIR BİR GİRİŞİM Mantıksal açıdan bakıldığında; İBB’den on milyonlarca TL destek almış TÜGVA’nın bir iskele…

İhsan Çaralan yazdı:  AKP ‘Seçimle iktidardan gitmez’e oynayarak başarı kazanabilir mi?

MANTIKSAL OLARAK ANLAŞILMAZ, SİYASİ OLARAK ANLAŞILIR BİR GİRİŞİM

Mantıksal açıdan bakıldığında; İBB’den on milyonlarca TL destek almış TÜGVA’nın bir iskele için böyle direniş göstermesi, üstelik bunu bir mahkeme kararına karşın yapıyor olması, bütün bunların üstüne polisin vakfın özel güvenlik gücü gibi harekete geçirilerek, devletin diğer görevlileri olan zabıtaları tartaklayarak, onların mahkeme kararını uygulamasını engellemesi anlaşılır değildir.

 

Olanlar mantıksal bakımdan anlaşılır değildir ama siyasi olarak çok anlaşılırdır. Çünkü Türkiye, tarihi belirsiz de olsa seçim sathı mailindedir! Tek adam yönetiminin, normal koşullarda iktidarı elinde tutacak bir çoğunluğu sağlamasının artık imkansız olduğunu sadece siyaseti izleyenler değil her vatandaş bilmektedir. Bunu en çok da belki AKP’ye oy verenler bilmektedir.

 

Böylece TÜGVA ve elbette ki arkasında yer alan siyasi güç; “Elimizde olan her şeyi, bu bir iskele binasındaki kiralanmış bir alan bile olsa, terk etmeyeceğiz. Buna mahkeme kararlarını tanımamak, bunun için polis gücünü özel güvenlik kuvvetimiz olarak kullanmak da dahil” demiş olmaktadır.

 

Elbette ki bu aynı zamanda seçim sürecini provoke etmek ve tek adam yönetimine karşı oluşan kamuoyunda “Bunlar seçimle gitmez” düşüncesini güçlendirmek için kullanıldığını söylemek her halde yanlış olmaz.

 

İKTİDARIN GİRİŞİMLERİ BAŞARISIZLIĞA UĞRATILABİLİR

Çünkü, 7 Haziran 2015 seçimine kadar AKP, “AKP seçim kaybetmez; kaybedeceği seçime de girmez” imajından epey ekmek yiyen AKP, yerel seçimlerde yediği halk tokadından sonra ise, “AKP seçimle iktidardan gitmez” imajına oynamaya yönelmiştir.

 

Bu yüzden Büyükada İskelesinde altı üstü birkaç yüz metrekarelik, üstelik de mahkeme kararıyla boşaltılması istenen bir yer tarafından koparılan gürültü ancak AKP’nin seçim stratejisinin bir parçası olarak görüldüğünde anlaşılır olabilmektedir.

 

Bundan çıkarılacak diğer bir sonuç ise, AKP’nin sadece devletin kurumlarında değil vakıflar, cemaat ve tarikatların, yandaşların siyasi etkiyle kazandıkları ellerindeki “sivil” her mevziyi de sonuna kadar savunmak için elindeki her gücü kullanacağıdır. Hele de seçime yaklaştıkça bu tutumun daha da yaygınlaştırılmasının beklenmesi gerekir.

 

“Peki, bu strateji AKP’ye seçimi kazandıracak ya da seçimi kazanmasa bile iktidarda kalmasını sağlayacak gelişmelerin önünü açabilir mi?” denirse, bu sorunun yanıtı “evet”den çok “hayır”a yakındır. Çünkü, AKP-MHP iktidarının güç kaybı sadece her partide olabilecek bir oy kaybı değildir. Çünkü bu iktidar siyasi ömrünü tamamlamış olmaktan gelen elinde baskı ve şiddetin envai türünden başka bir enstrümanı kalmamış bir iktidardır. Bu yüzden de AKP ve MHP ittifakının seçimi kazanamamasına inanç büyüdükçe, “AKP seçimle iktidarı bırakmaz” imajı da zayıflamaktadır.

Ancak burada belirleyici olacak olan AKP-MHP iktidarını seçimle iktidarı vermeyi isteyip istememesi değil muhalefet güçlerinin seçim güvenliğini sağlayacak girişimlerdeki başarısı ve iktidarın muhtemel oyunlarına karşı halk yığınlarını uyarı ve harekete geçirmede atacakları adımlar tarafından belirlenecektir.

 

İlerici demokrat güçler başta olmak üzere muhalefet güçleri kitleleri iktidarın manevra alanını daraltacak biçimde seferber edebilirlerse iktidar devlet güçlerini ne kadar kullanırsa kulansın başarısızlığı kaçınılmaz olacaktır.

 

TÜGVA üstünden iktidar “Ben kazanımlarım söz konusu olduğunda hak, hukuk, mahkeme kararı…tanımam” diyerek her renkten yandaşlara moral vermeye çalışacaktır. Ama başaramazsa da tersi olacaktır.

 

 

Alıntıdır, makalenin tamamı için linki tıklayın

 

Murat Yetkin: Kılıçdaroğlu’nun siyasi cinayetler uyarısı ciddiye alınmalı

 

CHP kamudaki liyakat sorunu için harekete geçti: Eski bürokratlardan özgeçmiş topluyor

 

Metropoll: AKP seçmeninin yüzde 75’i, oy almak için dinin siyasette kullanılmasını onaylamıyor

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler