Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

G7 bitti: İklim, aşı ve Çin’le rekabet vurgusu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 Liderler Zirvesi’nin son gününde yaptığı kapanış konuşmasında dünyanın en zengin 7 ekonomisinin fakir ülkelere gelecek…

G7 bitti: İklim, aşı ve Çin’le rekabet vurgusu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 Liderler Zirvesi’nin son gününde yaptığı kapanış konuşmasında dünyanın en zengin 7 ekonomisinin fakir ülkelere gelecek yıla kadar 1 milyar doz aşı ulaştıracağını – bunun kısmen doğrudan, kısmen de COVAX aşı koalisyonunu finansman yoluyla olacağını – duyurdu. Johnson bu aşıların 100 milyon dozunun İngiltere tarafından taahhüt edildiğini belirtti. Ancak birçok gazeteci Johnson’a sorularını G7 ülkelerinin aşının paylaşımında ahlaki davranmadığı eleştirileriyle birlikte ileterek uluslararası toplumda aşı eşitsizliğine olan tepkiyi dile getirdi.

Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Oxford-AstraZeneca aşısının 60 yaşın üzerindeki kişilerde uygulanmasının durdurulması gerektiğini duyurduktan kısa bir süre sonra konuşan Johnson “Dünyanın en popüler aşısı” diyerek aşıya övgü yaparken, şirket için de şu ifadeleri kullandı: “Popüler çünkü maliyetine satılıyor ve bu AstraZeneca’nın cömertliğidir. COVAX aşılarının yüzde 96’sı Oxford-AstraZeneca aşısıdır” dedi.

Çin’e alternatif altyapı finansman planı kabul edildi

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin oluşturduğu G7 liderler zivesinde altyapılarını iyileştirmek için yatırım yapmak isteyen gelir düzeyi düşük ülkeler için Çin’e alternatif bir destek planı oluşturulmasına karar verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, destek verdikleri “Dünyayı Yeniden Daha İyi İnşa Et” planının Çin’in geliştirdiği Bir Kuşak, Bir Yol Programı’na daha iyi bir alternatif sunmasını amaçladıklarını söyledi.

Çin’in Bir Kuşak, Bir Yol Programı, çok sayıda ülkede ulaşım altyapısının iyileştirilmesine finansman desteği sağladı. Ancak bu programa, bazı ülkelerin borcunu artırdığı yönünde eleştiriler yapılıyor. Ancak G7’nin planının finansmanına dair ayrıntılar belirsizliğini koruyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, grubun henüz bu program için finansman ortaya koyma aşamasında olmadığını söyledi.

ABD, Çin’in bu programını “borç diplomasisi” olarak nitelendiriyor.

G7 zirvesinde alınan kararların ardından Çin’den “Dünyanın kaderine küçük bir grup ülkenin karar verdiği günler çok geride kaldı” açıklaması geldi.

Fakir ülkelerin iklimle mücadelesine yılda 100 milyar dolar

İklimle ilgili güçlü bir mesaj da verilen zirveye ilişkin Johnson G7 ülkelerinin küresel karbon emisyonlarının yüzde 20’sini oluşturduğuna vurgu yaparak “Bu zirvede eylemin bizimle başlayacağından emindik. Cornwall’deki bu zirve tarihteki ilk net sıfır emisyonlu G7 zirvesidir” dedi. Reuters tarafından erişilen taslak sonuç bildirgesine göre G7 ülkeleri zirvede fakir ülkelerin karbon emisyonlarını düşürmesine ve küresel iklim kriziyle mücadele etmesine yardımcı olmak için yılda 100 milyar dolar harcama yapmayı taahhüt ettiler.

Pandemiye hazırlıklı olma anlaşması yolda

Virüsün bir Çin laboratuvarından çıktığı iddiaları konusunda ne düşündüğü sorulduğunda ise Johnson “böyle düşünmediğini ancak açık fikirli olmanın mantıklı olacağını” söyledi. Hayvandan insana geçen virüsler konusunda G7 ülkelerinin birlikte çalışacağını belirten Johnson, pandemiye hazır olma konusunda da bir anlaşma imzalanacağını duyurdu.

BBC Türkçe-Dünya

 

 

Kuşak ve Yol’a rakip altyapı planı: B3W

Zirvenin son gününde ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ayrı konuşmalar yaptılar. Merkel, Biden’ın görüşmeleri kolaylaştırdığı ifadeleriyle dünya basınına yansıdı. Biden hükümet kaynakları ise G7’nin Çin’in Yol ve Kuşak girişimine rakip olacak Daha İyi Bir Dünya İnşa Edelim anlamına gelen Build Back Better World (B3W) adlı dev “şeffaf altyapı işbirlikleri” planının 2035 itibariyle gelişmekte olan ülkelerin ihtiyacı olan 40 trilyon doları sağlayacağını söylüyor. G7’de Çin’in ticaret ve insan hakları konularına yaklaşımı konusunda da ortak bir yaklaşım izlenmesi konsensüsü olduğu belirtiliyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler