Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Euro Bölgesinde perakende satışlar pandemi sonrası en iyi yükselişi gösterdi

Yurt içinde gözler 14.00’de açıklanacak PPK kararında olurken küresel tarafta ise BoE faiz kararı, Euro Bölgesi verileri ve ABD’den gelecek haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip…

Euro Bölgesinde perakende satışlar pandemi sonrası en iyi yükselişi gösterdi

Yurt içinde gözler 14.00’de açıklanacak PPK kararında olurken küresel tarafta ise BoE faiz kararı, Euro Bölgesi verileri ve ABD’den gelecek haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

Önceki dakikalarda açıklanan Euro Bölgesi perakende satışlar Mart ayında aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Perakende satışlar aylık %2,7 artarken yıllık ise %12,0 artış gösterdi, yıllık artışta baz etkisi var, çünkü pandemi başında Mart 2020’de perakende satışlar aylık %8,8 azalmıştı. Ancak aylık bazdaki artış talebin yüksek olduğunu gösteriyor.

Şubat 2020’de aylık 2,5 artan perakende satışlar Şubat 2021’de %1,5 azalmıştı, buradan da görüldüğü üzere son aydaki yıllık artışta baz etkisi var.

Euro Bölgesi’nden dün açıklanan PMI rakamları da beklentileri aştı, özellikle salgından en çok etkilenen hizmet sektöründe Eylül sonrası ilk defa 50,0 büyüme eşiği geçildi. Bu yükselişte uygulanan kısıtlamaların büyük ölçüde kaldırılmasıyla talep etkili oldu. Bölge ortalamasında artış olmasına karşın Almanya, Fransa ve İtalya’da PMI rakamları beklenti altında kaldı.

Investing.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler