Sosyal Medya

Genel

Avrupa’dan Soylu ve Gül’e LGBTİ+ uyarısı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, Soylu ve Gül'den LGBTİ+ bireylerin etkinliklerine yönelik yasakları kaldırmaları çağrısında bulundu.

Avrupa’dan Soylu ve Gül’e LGBTİ+ uyarısı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, mektubunda, Türkiye’nin 2 Mart 2021 tarihinde açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’na işaret ederek bu plan kapsamında LGBTİ+ bireylerin toplanma, örgütlenme ve ifade özgürlüklerine saygı duyulması, toplumda damgalanmalarının önlenmesi ve kendilerine yönelik nefret suçlarının önüne geçilmesi için önlemler alınmasını istedi.

Türkiye’de önümüzdeki günlerde düzenlenmek istenen Onur yürüyüşlerinin yasaklanmasını eleştiren Mijatovic, LGBTİ+ bireylerin barışçıl biçimde toplanma özgürlüğüne sahip olduklarını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf devletlerin ise bu özgürlüğü güvence altına alma konusunda pozitif yükümlülük altında bulunduklarını hatırlattı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, Soylu ve Gül’den LGBTİ+ bireylerin etkinliklerine yönelik yasakları kaldırmaları çağrısında bulundu.

Türkiye’de terörle mücadele adına sivil toplum kuruluşlarına getirilen kimi kısıtlamaların LGBTİ+ kuruluşlarının çalışmalarına olumsuz yansıdığına da dikkat çeken Mijatovic, 27 Aralık 2020 tarihinde TBMM tarafından çıkarılan Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun kapsamında öncelikle insan hakları kuruluşlarının hesaplarının denetlendiğini, bunlar arasında LGBTİ+ kuruluşlarının da bulunduğunu kaydetti. Mijatovic, bu spesifik yasayla ilgili olarak 25 Şubat 2021 tarihinde Soylu ve Gül’e ayrı bir mektup göndermişti.

Türkiye’de yargısal süreçlerle insan hakları savunucuları, sivil toplum kuruluşları ve avukatların “susturulmak” istendiğine vurguda bulunan Mijatovic, LGBTİ+ haklarını savunanların bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirterek Diyanet İşleri Başkanlığının eşcinsellik karşıtı hutbesini eleştirdikleri gerekçesiyle İstanbul, Ankara ve Diyarbakır baroları hakkında kovuşturma başlatılmasını, ODTÜ’de LGBTİ+ etkinliği düzenleyen öğrenciler hakkındaki kovuşturmayı ve Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Kulübüne yönelik polis baskınını örnek gösterdi.

Haberin tamamı burada.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler