Sosyal Medya

Genel

Times: İngiltere Türkiye’yi kırmızı ülkeler listesinden çıkaracak

Times gazetesi, Türkiye’nin İngiltere’nin kırmızı ülkeler listesinden çıkarılacağını yazdı. Haberde İngiliz turistlerin ekim ayının sonundaki 5 günlük okul tatili için…

Times: İngiltere Türkiye’yi kırmızı ülkeler listesinden çıkaracak

Times gazetesi, Türkiye’nin İngiltere’nin kırmızı ülkeler listesinden çıkarılacağını yazdı. Haberde İngiliz turistlerin ekim ayının sonundaki 5 günlük okul tatili için artık Türkiye’yi de tercih edebileceği yazıyor.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle İngiltere’nin kırmızı ülkeler listesinden çıkmayan Türkiye’nin yapılacak yeni değerlendirmeyle “seyahat edilebilir ülkeler” arasına alınacağı öğrenildi. Times gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, İngiliz turistlerin ekim ayının sonundaki 5 günlük okul tatili için artık Türkiye’yi de tercih edebileceği yazılıyor.

BBC’nin haberine göre, trafik ışığı olarak bilinen seyahat düzenlemesi ile ilgili son değerlendirmenin sonuçları, 17 Eylül Cuma günü açıklanacak.

Türkiye, ülkelerin kırmızı, sarı ve yeşil olarak kategorilendirildiği 17 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu.

Guardian gazetesi de Kovid-19 veri analisti Tim White’ın “Veriler Türkiye’nin kırmızı ülkeler listesinden çıkarılmasını destekliyor” görüşüne haberinde yer verdi. Yapılan haberlerde, yeni düzenlemenin ne zaman devreye gireceğine ilişkin bir bilgi yer almadı.

Veri analistleri, bir önceki değerlendirmede de Türkiye’nin sınırdaki ülkelerden olduğunu ve sarı listeye alınabileceğini söylüyordu.

LİSTENİN BASİTLEŞTİRİLMESİ GÜNDEMDE

Üzerinde konuşulan değişiklikler arasında, listenin basitleştirilmesi, ülkelerin yalnızca yeşil ve kırmızı olarak kategorilendirilmesi de bulunuyor.

Mevcut durumda, örneğin Türkiye gibi kırmızı listede bulunan ülkeye giden bir kişi, İngiltere’ye dönmeden önce sarı listedeki bir ülkede 11 gün geçirmek zorundaydı.

Üçüncü bir ülkeye gidilmemesi durumda ise İngiltere’de 2250 sterlin ödeyerek 10 gün boyunca zorunlu otel karantinasına girmek durumundaydı.

Yapılacak son seyahat değerlendirmesinde, çift aşılı kişilerden İngiltere’ye dönüşte PCR testi istenmesi zorunluğunun da kaldırılabileceği değerlendiriliyor.

Bunun yerini, hızlı testlerin alacağı ön görülüyor.

Kırmızı listede, Brezilya, Arjantin, Meksika, Güney Afrika, Maldivler, Sri Lanka ve Taylan gibi ülkeler de yer alıyor.

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Covid 19 salgını öncesinde, 2019 yılında 2 milyondan fazla İngiliz Türkiye’yi ziyaret etti.

 

 

Kaynak: karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler