Sosyal Medya

Genel

Son anket sonuçları toplu halde burada

Bu haber değişik basın kaynaklarından derlendi. Yayın  prensiplerimiz gereği tek satır dahi yorum eklenmedi.     Son anket sonucu açıklandı:…

Son anket sonuçları toplu halde burada

Bu haber değişik basın kaynaklarından derlendi. Yayın  prensiplerimiz gereği tek satır dahi yorum eklenmedi.

 

 

Son anket sonucu açıklandı: Cumhur İttifakı 4 puan kaybetti, İYİ Parti yükselişe geçti

 

AREA Araştırma’nın 2021 yılı seçmen anketleri sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP’de 4 puan düşüş yaşanırken, İYİ Parti aynı oranda yükseliş gösterdi.

AREA Araştırma ‘Türkiye Siyasi Gündem Araştırmaları–2021 Genel Değerlendirmesi’ sonuçlarını paylaştı. Ocak-Aralık 2021 tarihleri arasında her ayın son haftasında yapılan toplam 12 araştırmanın trend raporunda siyasi partilerin seçmen desteği, hükümet ile ilgili kanaatler ve seçmenin politik tercihleri ele alında.

Aksoy araştırma tarafından yayınlanan bir seçim anketinde AKP’deki büyük düşüş gözlerden kaçmadı

 

Yeniçağ’ın aktardığına göre: Aksoy Araştırma Başkanı Ertan Aksoy, ‘Türkiye Gündemi 2021 51. Hafta Araştırması’nı TELE 1 ekranlarında yayınlanan TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın sunduğu ‘5. Boyut’ programında ilk kez açıkladı.

 

“İLK EVREDE AKP’NİN TAMAMLADIĞI BÖLÜMÜ CHP TAMAMLIYOR”

 

“Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna gelen yanıtları paylaşan Aksoy, daha önce yapılan anketlerde AKP’ye oy veren seçmenlerin sayıyı tamamladığını fakat CHP’nin bu farkı açtığını söyledi. “İlk evrede AKP’nin tamamladığı bölümü CHP seçmeni tamamlıyor” diyen Aksoy, şu bilgileri verdi: “Kararsızlar dağıtılmadan verilen yanıtlara göre AKP, yüzde 26.7’de kalıyor”.

CHP ise ikinci sırada 24,5 ile yer alıyor. HDP ise 9,2. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise hata payının yüzde 3 oluşu göz önünde bulundurularak CHP’nin oyu yüzde 28,7’ye yükseliyor. Çok uzak olmayan bir geçmişte iki parti arasındaki farkın iki kata yakın olduğunu görüyorduk.

 

Bu yüzde 2’ye kadar geriledi. Yüzde 2’nin de altına düştüğü oluyor.

 

Asgari ücretin açıklanmasıyla beraber yaşanan artış 0.4 düzeyinde. Bu artış seçmeninde somut bir dönüşüm yaratmadı.

 

Avrasya Araştırma’dan Aralık anketi: “Erken seçim talebi artıyor”

Avrasya Araştırmanın 26 ilde yaptığı araştırmaya göre erken seçim isteyenlerin sayısında ciddi yükseliş görüldü.

Avrasya Araştırma, Aralık ayının ilk yarısında, iki gün boyunca vatandaşlara ekonomiyi sordu. 1260 kişiye sorulan sorularla ekonomiye ve seçimlere dair görüşler alındı.

Sizce ekonomik kriz var mıdır’ sorusuna katılımcıların yüzde 71,3’ü ‘ciddi bir kriz olduğunu düşünüyorum’ cevabını verdi. Ekonomik sorunların geçici olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 15,1. Ekonomik kriz olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 3,4. Bir önceki ayın sonuçlarına da yer verilen ankette ekonomik kriz olduğunu düşünmüyorum diyenlerin oranlarında yüzde 2’lik artış haricinde herhangi bir ciddi bir değişiklik olmadığı görüldü.

Katılımcılara AKP’nin ekonomik krizi bitirebileceğine dair inancı da soruldu. Katılımcıların yüzde 73,1′ hayır yanıtı verirken, yüzde 12,1’i ise bitirebileceğini düşündüğünü söyledi.

 

Muhalefet partisi liderleriyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan kıyaslamasında ise katılımcıların yüzde 70,1’i DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ekonomiyi daha iyi yöneteceğini söyledi. Erdoğan, 4 muhalefet liderinin de gerisinde kaldı.

 

Erken seçim yapılmalı diyenlerin oranı ise bir önceki aya göre artarak yüzde 69,4 oldu.

 

Erken seçim yapılması halinde ise ise kararsızlar dağıtıldığında seçmenin yüzde 29,4’ü CHP’ye, yüzde 28,4’ü ise AKP’ye oy vereceğini söyledi.

 

 

“Türkiye, mart ayında baskın seçim görebilir”

 

AKP, CHP ve İYİ Parti’nin oyları bir yılda nasıl değişti?

 

Muhalefet ‘Millet Denetimi’ Ağırlıklı Sistemde Uzlaştı- Seçim barajı yüzde 3’e inecek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler