Sosyal Medya

Genel

SABAH’tan emekliye müjde:  Kıyak zam geliyor

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin  “Ocak emekli zammı 2022 son dakika haberi: SSK ve BAĞKUR en düşük emekli maaşı zammı…

SABAH’tan emekliye müjde:  Kıyak zam geliyor

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin  “Ocak emekli zammı 2022 son dakika haberi: SSK ve BAĞKUR en düşük emekli maaşı zammı ne kadar, kaç TL olacak?”  haberine göre, emekliye de kıyak zamlar  gelecek.

 

SABAH haber şöyle devam ediyor:  Üzerinde çalışılan iki ayrı formül bulunuyor. Emekli maaşlarına yıllık bazda asgari ücret ya da yüzde 40’lar düzeyinde bir zam yapılması gündemde. SGK ve özellikle de Bağ-Kur emeklileri arasında asgari ücretin yarısından az maaş alan bir grup bulunuyor.

 

Üzerinde durulan ilk formül düşük maaş alan emeklilere seyyanen yapılacak zam ile maaşın belli düzeye çekilmesi yönünde. Bunun üzerine ayrıca bir zam gündeme gelebilecek. İkinci formül ise emeklilere asgari ücret kadar ya da buna yakın bir zam verilmesi. Bu konudaki alt rakam ise SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık yüzde 40’lar civarında zam olması.

 

YÜZDE 40 CİVARINDA…

Şu anda üzerinde durulan hesaplamalar SGK ve Bağ-Kur emeklisine enflasyon+yüzde 25 zam şekilde yapılıyor. Bu da yüzde 40’lar civarında artış anlamına geliyor.

 

5 aylık enflasyon oranı ise yüzde 10.48 olarak belirlenmişti. 2022 yılının Ocak ayında verilecek zam oranı da Haziran ile Aralık ayı arasında oluşacak 6 aylık enflasyon oranı kadar olacak. Bu oranın belirlenmesine bir veri kaldı. Aralık enflasyonu açıklandığı zaman SSK ve Bağ-Kur emekli zammı da kesinleşmiş olacak.

 

 

 

Kılıçdaroğlu’nun çağrısı TÜSİAD’dan karşılık buldu

 

Asgari ücret ‘BES’ cileri sevindirecek…

 

Faiz indi, dolar 15,50! : Zamlar sürecek mi? & Asgari ücret | Murat Kubilay & Arda Tunca

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler